Xiaomi Mi 4s Specifications
Our Rating
The overall rating is based on review by our experts
6.8
Display
7/10
Hardware & Software
8/10
Cameras
6/10
Design & Build
7/10
Battery
7/10
Multimedia
6/10
General
| Brand | Xiaomi |
| Model | Xiaomi Mi 4s |
| Device Type | SmartPhone |
| Price in BD | BDT. 23,499 (Official) |
| Release Date | 26 March 2016 |
| Status | Available |
| Camera | 13 MP |
| Display | 5.0 inches (12.7 cm) |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 808 MSM8992 |
| Battery | 3260 mAh |
Display
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 5.0 inches (12.7 cm) |
| Resolution | 1080x1920 px (FULL HD) |
| Pixel Density | 441 ppi |
| Screen to Body Ratio | 69.87 % |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
Hardware & Software
Software
| Operating System | Android |
| OS Version | v5.1 (Lollipop) |
| User Interface | MIUI 10 |
Processor
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 808 MSM8992 |
| CPU | Hexa Core (1.8 GHz, Dual core, ARM Cortex A57 + 1.44 GHz, Quad core, Cortex A53) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| GPU | Adreno 418 |
Memory
| Internal Storage | 16 GB |
| Storage Type | eMMC 5.0 |
| Expandable Memory | Up to 128 GB |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 2 GB |
Cameras
Main Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 13 MP, f/2.0, Primary Camera |
| Autofocus | Phase Detection autofocus |
| Flash | Dual-color LED Flash |
| Image Resolution | 4128 x 3096 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), Burst mode, Beautify |
| Aperture | f/2.0 |
| Camera Features | Auto Flash, Digital image stabilization, Face detection, Touch to focus |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 5 MP, f/2.0, Primary Camera |
| Video Recording | 1080p |
| Video FPS | 30 fps |
| Aperture | f/2.0 |
Design & Build
| Dimensions | 139.3 x 70.8 x 7.8 mm (5.48 x 2.79 x 0.31 in) |
| Weight | 133 grams |
| Height | 139.3 mm |
| Width | 70.8 mm |
| Thickness | 7.8 mm |
| Colors | Black, White, Gold, Pink |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Capacity | 3260 mAh |
| Quick Charging | 18W wired |
| Placement | Non-removable |
| USB Type-C | Yes |
Network
SIM 1
| Technology | 2G, 3G, 4G |
| SIM Size | Micro |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| 3G Bands | UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz |
| 4G Bands | TD-LTE 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41) FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 2600(band 7) |
| VoLTE | Yes |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
SIM 2
| Technology | 2G, 3G, 4G |
| SIM Size | Nano (Hybrid) |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| 3G Bands | UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz |
| 4G Bands | TD-LTE 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41) FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 2600(band 7) |
| VoLTE | Yes |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) 5GHz |
| Bluetooth | v4.1 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Infrared | Yes |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration; MP3 Ringtones |
| Video | 1080p@30fps, 720p@120fps |
| Document Reader | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
Sensors & Security
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Finger Sensor Position | Rear-mounted |
| Face Unlock | Yes |
Manufacturer
| First Arrival | 26 March 2016 |
| Manufactured By | Xiaomi |
| Availability | Available |
| Made By | China |
More
| Sensor | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Read complete
Xiaomi Mi 4s Specifications
Related Products
Xiaomi Mi 4s User Review
User Reviews
Write a Review
0
0 Ratings
0 Reviews
Positive
0
Mixed
0
Negative
0