Xiaomi Poco X8 Pro Max 5G Review
Our Rating
The overall rating is based on review by our experts
8.2
Display
8/10
Cameras
8/10
Battery
9/10
Processor
8/10
Storage
8/10
Good
- 8500mAh বিশাল ব্যাটারি
- AMOLED ডিসপ্লে
- Dimensity 9500s চিপসেট
- IP68/IP69K রেটিং
Bad
- ফ্ল্যাগশিপ ক্যামেরা নয়
- ওয়্যারলেস চার্জিং নেই
ফ্ল্যাগশিপ বাজেটের মধ্যে প্রিমিয়াম ডিজাইন এবং শক্তিশালী ফিচার নিয়ে বাংলাদেশের বাজারে আনঅফিশিয়ালভাবে...
Read complete
Xiaomi Poco X8 Pro Max 5GReview
Xiaomi Poco X8 Pro Max 5G Specifications
General
| Brand | Xiaomi |
| Model | Poco X8 Pro Max 5G |
| Device Type | Smartphone |
| Price in BD | BDT. 60,500 (Unofficial) |
| Release Date | 17 March 2026 |
| Status | Available |
| Camera | Rear: 50+8MP / Front: 20MP |
| Display | 6.83 inches (17.35 cm) |
| Processor | Mediatek Dimensity 9500s |
| Battery | 8500 mAh |
Display
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.83 inches (17.35 cm) |
| Resolution | 1280x2772 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Pixel Density | 447 ppi |
| Screen to Body Ratio | 90.3 % |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Brightness | 3500 nits |
| HDR 10 / HDR + support | HDR 10+ |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Notch | Punch-hole |
Hardware & Software
Software
| Operating System | Android |
| OS Version | v16 |
| User Interface | HyperOS 3 |
Processor
| Chipset | Mediatek Dimensity 9500s |
| CPU | Octa-core (1x3.73 GHz Cortex-X925 & 3x3.3 GHz Cortex-X4 & 4x2.4 GHz Cortex-A720) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 3 nm |
| GPU | Immortalis-G925 MC12 |
Memory
| Internal Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 12 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
Cameras
Main Camera
| Camera Setup | Dual |
| Resolution | 50 MP, f/1.5, Wide Angle, Primary Camera, 8 MP, f/2.2, Ultra-Wide Angle Camera |
| Sensor | Light Fusion 600 |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Aperture | f/1.5 |
| Camera Features | Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160, 1920x1080, 1280x720 |
| Video FPS | 30 fps |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 20 MP, f/2.2, Wide Angle, Primary Camera |
| Video Recording | 1920x1080, 1280x720 |
| Video FPS | 30 fps |
| Aperture | f/2.2 |
Design & Build
| Dimensions | 162.9 x 77.9 x 8.2 mm |
| Build | Back: Glass |
| Weight | 218 grams |
| Height | 162.9 mm |
| Width | 77.9 mm |
| Thickness | 8.2 mm |
| Colors | Black, White, Blue |
| Waterproof | Water resistant (up to 2m for 30 min) |
| IP Rating | IP68/IP69K |
| Ruggedness | Dust proof |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 8500 mAh |
| Quick Charging | 100W wired, 100W PPS, PD3.0 |
| Reverse Charging | 27W reverse wired |
| Placement | Non-removable |
| USB Type-C | USB Type-C 2.0 |
Network
SIM 1
| Technology | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM Size | Nano |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| 3G Bands | UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz |
| 4G Bands | TD-LTE 3500(band 48) / 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41) / 2100(band 34) / 1900(band 39) / 3500(band 42) FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 900(band 8) / 700(band 28) / 850(band 5) / 850(band 19) |
| 5G Bands | FDD N1 / N3 / N5 / N8 / N28 TDD N38 / N40 / N41 / N48 / N77 / N78 |
| VoLTE | Yes |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
SIM 2
| Technology | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM Size | Nano |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| 3G Bands | UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz |
| 4G Bands | TD-LTE 3500(band 48) / 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41) / 2100(band 34) / 1900(band 39) / 3500(band 42) FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 900(band 8) / 700(band 28) / 850(band 5) / 850(band 19) |
| 5G Bands | FDD N1 / N3 / N5 / N8 / N28 TDD N38 / N40 / N41 / N48 / N77 / N78 |
| VoLTE | Yes |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 7 (802.11 a/b/g/n/ac/be/ax), 5GHz, MIMO |
| Bluetooth | v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Infrared | Yes |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, gyro-EIS, HDR10+ |
| Audio Jack | USB Type-C |
Sensors & Security
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Finger Sensor Position | On-screen |
| Finger Sensor Type | Ultrasonic |
| Face Unlock | Yes |
Manufacturer
| First Arrival | 17 March 2026 |
| Manufactured By | Xiaomi |
| Availability | Available |
| Made By | China |
More
| Sensor | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Read complete
Xiaomi Poco X8 Pro Max 5G Specifications
Related Products
Xiaomi Poco X8 Pro Max 5G User Review
User Reviews
Write a Review
0
0 Ratings
0 Reviews
Positive
0
Mixed
0
Negative
0