Oppo Find N6 Review
Our Rating
The overall rating is based on review by our experts
8.8
Display
8/10
Cameras
9/10
Battery
9/10
Processor
9/10
Storage
9/10
Good
- Foldable LTPO OLED স্ক্রিন
- 200+50+50+2MP রেয়ার ক্যামেরা
- Snapdragon 8 Elite Gen 5 প্রসেসর
- 6000mAh ব্যাটারি এবং 80W ফাস্ট চার্জিং
Bad
- IP58/IP59 রেটিং
- 120Hz রিফ্রেশ রেট
উচ্চমানের / প্রিমিয়াম বাজেটের মধ্যে শক্তিশালী ফিচার নিয়ে বাংলাদেশের বাজারে এসেছে Oppo Find N6 স্মার...
Read complete
Oppo Find N6Review
Oppo Find N6 Specifications
General
| Brand | Oppo |
| Model | Find N6 |
| Device Type | Smartphone |
| Price in BD | BDT. 250,000 (Unofficial) |
| Release Date | 17 March 2026 |
| Status | Available |
| Camera | Rear: 200+50+50+2MP / Front: 20MP |
| Display | 8.12 inches (212.1 cm2) |
| Processor | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
| Battery | 6000 mAh |
Display
| Display Type | Foldable LTPO OLED |
| Screen Size | 8.12 inches (212.1 cm2) |
| Resolution | 2248x2480 px |
| Pixel Density | 412 ppi |
| Screen to Body Ratio | 90.9% |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Brightness | 2500 nits |
| HDR 10 / HDR + support | HDR 10+ |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Notch | Punch-hole |
| Features | Cover display: LTPO OLED, 1B colors, Dolby Vision, HDR10+, HDR Vivid, 120Hz, Ultra HDR image support, 600 nits (typ), 1800 nits (HBM), 3600 nits (peak), 2160Hz PWM, 6.62 inches, 1140 x 2616 pixels, 431 ppi, Nanocrystal Glass |
Hardware & Software
Software
| Operating System | Android |
| OS Version | v16 |
| User Interface | ColorOS 16 |
Processor
| Chipset | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
| CPU | Octa-core (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 3 nm |
| GPU | Adreno 840 |
Memory
| Internal Storage | 512 GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 16 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
Cameras
Main Camera
| Camera Setup | Quad |
| Resolution | 200 MP, f/1.8, Wide Angle, Primary Camera, 50 MP, f/2.0, Ultra-Wide Angle Camera, 50 MP, f/2.7, Periscope Telephoto Camera, 2 MP, f/2.4, Monochrome Camera |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 16000 x 12500 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | 120x Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Aperture | f/1.8 |
| Camera Features | Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160, 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 20 MP, f/2.4, Wide Angle, Primary Camera Cover camera: 20 MP, f/2.4, Wide Angle, Primary Camera |
| Video Recording | 3840x2160, 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Aperture | f/2.4 |
Design & Build
| Dimensions | 159.9 x 145.6 x 4.2 mm |
| Build | Glass front (Nanocrystal Glass) (folded), plastic front (unfolded), glass back, aluminum alloy frame, titanium alloy hinge (grade 5) |
| Weight | 225 grams |
| Height | 159.9 mm |
| Width | 145.6 mm |
| Thickness | 4.2 mm |
| Colors | Blossom Orange, Stellar Titanium, Pearl Black |
| Waterproof | Water proof (up to 1m for 30 min) |
| IP Rating | IP58/IP59 |
| Ruggedness | Dust proof |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 6000 mAh |
| Wireless Charging | 50W wireless |
| Quick Charging | 80W wired, 44W UFCS, 55W PPS, 18W PD/QC |
| Reverse Charging | Yes |
| Placement | Non-removable |
| USB Type-C | USB Type-C 3.1 |
Network
SIM 1
| Technology | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM Size | Nano |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| 3G Bands | UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz |
| 4G Bands | TD-LTE 3500(band 48) / 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41) / 2100(band 34) / 1900(band 39) / 3500(band 42) FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 900(band 8) / 700(band 28) / 850(band 5) / 850(band 19) |
| 5G Bands | FDD N1 / N3 / N5 / N8 / N28 TDD N38 / N40 / N41 / N48 / N77 / N78 |
| VoLTE | Yes |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
SIM 2
| Technology | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM Size | Nano |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| 3G Bands | UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz |
| 4G Bands | TD-LTE 3500(band 48) / 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41) / 2100(band 34) / 1900(band 39) / 3500(band 42) FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 900(band 8) / 700(band 28) / 850(band 5) / 850(band 19) |
| 5G Bands | FDD N1 / N3 / N5 / N8 / N28 TDD N38 / N40 / N41 / N48 / N77 / N78 |
| VoLTE | Yes |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 7 (802.11 a/b/g/n/ac/be/ax) 5GHz 6GHz, MIMO |
| Bluetooth | v6.0 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Infrared | Yes |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Video | 4K@30/60/120fps (Dolby Vision), 1080p@30/60/120/240fps gyro-EIS, HDR10+ |
| Audio Jack | USB Type-C |
Sensors & Security
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Finger Sensor Position | Side-mounted |
| Face Unlock | Yes |
Manufacturer
| First Arrival | 17 March 2026 |
| Manufactured By | Oppo |
| Availability | Available |
| Made By | China |
More
| Sensor | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Read complete
Oppo Find N6 Specifications
Oppo Find N6 User Review
User Reviews
Write a Review
0
0 Ratings
0 Reviews
Positive
0
Mixed
0
Negative
0