Tecno Spark 50 5G Review
Our Rating
The overall rating is based on review by our experts
7.2
Display
7/10
Cameras
7/10
Battery
7/10
Processor
8/10
Storage
7/10
Good
- 6500mAh বড় ব্যাটারি
- 120Hz রিফ্রেশ রেট
- Mediatek Dimensity 6400 চিপসেট
- 50MP রেয়ার ক্যামেরা
Bad
- IP64 রেটিং
- IPS LCD ডিসপ্লে
আকর্ষণীয় ডিজাইন এবং উন্নত মানের ফিচার নিয়ে বাংলাদেশের বাজারে অফিশিয়ালি লঞ্চ হয়েছে Tecno Spark 50 5G...
Read complete
Tecno Spark 50 5GReview
Tecno Spark 50 5G Specifications
General
| Brand | Tecno |
| Model | Spark 50 5G |
| Device Type | Smartphone |
| Price in BD | BDT. 23,999 (Official) |
| Release Date | 10 April 2026 |
| Status | Available |
| Camera | Rear: 50MP / Front: 8MP |
| Display | 6.78 inches (17.22 cm) |
| Processor | Mediatek Dimensity 6400 |
| Battery | 6500 mAh |
Display
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 6.78 inches (17.22 cm) |
| Resolution | 720x1576 px (HD+) |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Pixel Density | 256 ppi |
| Screen to Body Ratio | 84.2% |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Notch | Punch-hole |
Hardware & Software
Software
| Operating System | Android |
| OS Version | v16 |
| User Interface | HIOS 16 |
Processor
| Chipset | Mediatek Dimensity 6400 |
| CPU | Octa-core (2x2.5 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 6 nm |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
Memory
| Internal Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 6 GB |
Cameras
Main Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 50 MP, f/1.9, Wide Angle, Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Aperture | f/1.9 |
| Camera Features | Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 8 MP, f/2.0, Primary Camera |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Aperture | f/2.0 |
Design & Build
| Dimensions | 167.9 x 79.3 x 8.18 mm |
| Weight | 210 grams |
| Height | 167.9 mm |
| Width | 79.3 mm |
| Thickness | 8.18 mm |
| Colors | Ink Black, Champagne Gold |
| Waterproof | Splash proof |
| IP Rating | IP64 |
| Ruggedness | Dust proof |
Battery
| Battery type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 6500 mAh |
| Quick Charging | 45W wired |
| Placement | Non-removable |
| USB Type-C | USB Type-C 2.0 |
Network
SIM 1
| Technology | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM Size | Nano |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| 3G Bands | UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz |
| 4G Bands | TD-LTE 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41) / 2100(band 34) / 1900(band 39) / 3500(band 42) / 3500(band 48) FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 900(band 8) / 700(band 28) / 850(band 5) |
| 5G Bands | FDD N1 / N3 / N5 / N7 / N8 / N20 / N28 / N66 TDD N38 / N40 / N41 / N77 / N78 / N79 |
| VoLTE | Yes |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
SIM 2
| Technology | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM Size | Nano |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| 3G Bands | UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz |
| 4G Bands | TD-LTE 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41) / 2100(band 34) / 1900(band 39) / 3500(band 42) / 3500(band 48) FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 900(band 8) / 700(band 28) / 850(band 5) |
| 5G Bands | FDD N1 / N3 / N5 / N7 / N8 / N20 / N28 / N66 TDD N38 / N40 / N41 / N77 / N78 / N79 |
| VoLTE | Yes |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) 5GHz |
| Bluetooth | v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Infrared | Yes |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Video | 1080p@30fps |
| Document Reader | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
Sensors & Security
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Finger Sensor Position | Side-mounted |
| Face Unlock | Yes |
Manufacturer
| First Arrival | 10 April 2026 |
| Manufactured By | Tecno |
| Availability | Available |
| Made By | China |
More
| Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope |
Read complete
Tecno Spark 50 5G Specifications
Related Products
Tecno Spark 50 5G User Review
User Reviews
Write a Review
0
0 Ratings
0 Reviews
Positive
0
Mixed
0
Negative
0