Xiaomi Redmi A7 Pro 4G Review
Our Rating
The overall rating is based on review by our experts
7.0
Display
7/10
Cameras
7/10
Battery
7/10
Processor
7/10
Storage
7/10
Good
- 6000mAh বড় ব্যাটারি
- 120Hz রিফ্রেশ রেট
- Unisoc T7250 চিপসেট
Bad
- Unisoc T7250 চিপসেট
বাজেট‑ফ্রেন্ডলির মধ্যে উন্নত মানের ফিচার নিয়ে বাংলাদেশের বাজারে লঞ্চ হয়েছে Xiaomi Redmi A7 Pro 4G স্...
Read complete
Xiaomi Redmi A7 Pro 4GReview
Xiaomi Redmi A7 Pro 4G Specifications
General
| Brand | Xiaomi |
| Model | Redmi A7 Pro 4G |
| Device Type | Smartphone |
| Price in BD | BDT. 14,999 (Official) |
| Release Date | 04 April 2026 |
| Status | Available |
| Camera | Rear: 13+0.08MP / Front: 8MP |
| Display | 6.9 inches (17.53 cm) |
| Processor | Unisoc T7250 |
| Battery | 6000 mAh |
Display
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 6.9 inches (17.53 cm) |
| Resolution | 720x1600 px (HD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 254 ppi |
| Screen to Body Ratio | 84.3% |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with waterdrop notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Brightness | 800 nits |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Notch | Waterdrop |
Hardware & Software
Software
| Operating System | Android |
| OS Version | v16 |
| User Interface | HyperOS 3 |
Processor
| Chipset | Unisoc T7250 |
| CPU | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.6 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 12 nm |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
Memory
| Internal Storage | 64 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 4 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
Cameras
Main Camera
| Camera Setup | Dual |
| Resolution | 13 MP, f/2.2, Wide Angle, Primary Camera, 0.08 MP, Auxiliary lens Camera |
| Autofocus | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 4128 x 3096 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Aperture | f/2.2 |
| Camera Features | Auto Flash, Face detection, Touch to focus, Time-lapse, Portrait mode, Night mode, Document mode |
| Video Recording | 1920x1080, 1280x720 |
| Video FPS | 30 fps |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 8 MP, f/2.0, Wide Angle, Primary Camera |
| Video Recording | 1920x1080, 1280x720 |
| Video FPS | 30 fps |
| Aperture | f/2.0 |
Design & Build
| Dimensions | 171.6 x 79.5 x 8.2 mm |
| Build | Back: Plastic |
| Weight | 208 grams |
| Height | 171.6 mm |
| Width | 79.5 mm |
| Thickness | 8.2 mm |
| Colors | Black, Mist Blue, Palm Green, Sunset Orange |
Battery
| Battery type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 6000 mAh |
| Quick Charging | 15W wired |
| Placement | Non-removable |
| USB Type-C | USB Type-C 2.0 |
Network
SIM 1
| Technology | 2G, 3G, 4G |
| SIM Size | Nano |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| 3G Bands | UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz |
| 4G Bands | TD-LTE 3500(band 48) / 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41) / 2100(band 34) / 1900(band 39) / 3500(band 42) FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 900(band 8) / 700(band 28) / 850(band 5) / 850(band 19) |
| VoLTE | Yes |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
| Speed | HSPA, LTE |
SIM 2
| Technology | 2G, 3G, 4G |
| SIM Size | Nano |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| 3G Bands | UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz |
| 4G Bands | TD-LTE 3500(band 48) / 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41) / 2100(band 34) / 1900(band 39) / 3500(band 42) FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 900(band 8) / 700(band 28) / 850(band 5) / 850(band 19) |
| VoLTE | Yes |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
| Speed | HSPA, LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) 5GHz |
| Bluetooth | v5.2 |
| GPS | Yes with A-GPS |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Video | 1080p@30fps |
| Document Reader | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
Sensors & Security
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Finger Sensor Position | Side-mounted |
| Face Unlock | Yes |
Manufacturer
| First Arrival | 04 April 2026 |
| Manufactured By | Xiaomi |
| Availability | Available |
| Made By | China |
More
| Sensor | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Read complete
Xiaomi Redmi A7 Pro 4G Specifications
Related Products
Xiaomi Redmi A7 Pro 4G User Review
User Reviews
Write a Review
0
0 Ratings
0 Reviews
Positive
0
Mixed
0
Negative
0