Xiaomi Mi Note Pro Specifications
Our Rating
The overall rating is based on review by our experts
6.7
Display
7/10
Hardware & Software
8/10
Cameras
6/10
Design & Build
6/10
Battery
6/10
Multimedia
7/10
General
| Brand | Xiaomi |
| Model | Mi Note Pro |
| Device Type | SmartPhone |
| Price in BD | BDT. 44,500 (Official) |
| Release Date | 01 January 2015 |
| Status | Available |
| Camera | 13 MP |
| Display | 5.7 inches (14.48 cm) |
| Processor | Qualcomm MSM8994 Snapdragon 810 |
| Battery | 3000 mAh |
Display
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 5.7 inches (14.48 cm) |
| Resolution | 1440x2560 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Density | 515 ppi |
| Screen to Body Ratio | 74.4 % |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v3 |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Refresh Rate | 60 Hz |
Hardware & Software
Software
| Operating System | Android |
| OS Version | 5.0.1 (Lollipop) |
| User Interface | MIUI 9 |
Processor
| Chipset | Qualcomm MSM8994 Snapdragon 810 |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x2.0 GHz Cortex-A57) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 20 nm |
| GPU | Adreno 430 |
Memory
| Internal Storage | 64 GB |
| Storage Type | eMMC 5.0 |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 4 GB |
Cameras
Main Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 13 MP, f/2.0, Primary Camera |
| Sensor | CMOS image sensor |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | Dual LED Flash |
| Image Resolution | 4208 x 3120 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Aperture | f/2.0 |
| Camera Features | Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160, 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 4 MP, f/2.0, Primary Camera |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Aperture | f/2.0 |
Design & Build
| Dimensions | 155.1 x 77.6 x 7 mm (6.11 x 3.06 x 0.28 in) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), glass back (Gorilla Glass 3), aluminum frame |
| Weight | 161 grams |
| Height | 155.1 mm |
| Width | 77.6 mm |
| Thickness | 7 mm |
| Colors | Black, White, Gold |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Capacity | 3000 mAh |
| Quick Charging | 18W wired, QC2 |
| Reverse Charging | Yes |
| Placement | Non-removable |
Network
SIM 1
| Technology | 2G, 3G, 4G |
| SIM Size | Nano |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| 3G Bands | UMTS 2100 / 850 / 900 MHz |
| 4G Bands | TD-LTE 2300(band 40) FD-LTE 1800(band 3) / 850(band 5) |
| 4G Speed | 50 Mbit/s ↑ 450 Mbit/s ↓ (LTE category 9) |
| VoLTE | Yes |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
| Speed | HSPA, LTE (3CA) Cat9 450/50 Mbps |
SIM 2
| Technology | 2G, 3G |
| SIM Size | Nano |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| 3G Bands | UMTS 2100 / 850 / 900 MHz |
| 4G Bands | TD-LTE 2300(band 40) FD-LTE 1800(band 3) / 850(band 5) |
| VoLTE | Yes |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
| Speed | HSPA, LTE (3CA) Cat9 450/50 Mbps |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 4 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | v4.1 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging, microUSB 2.0 |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Video | 4K, 1080p@30fps |
| Document Reader | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
Sensors & Security
| Light Sensor | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Manufacturer
| First Arrival | 01 January 2015 |
| Manufactured By | Xiaomi |
| Availability | Available |
| Made By | China |
More
| Sensor | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Read complete
Xiaomi Mi Note Pro Specifications
Related Products
Xiaomi Mi Note Pro User Review
User Reviews
Write a Review
0
0 Ratings
0 Reviews
Positive
0
Mixed
0
Negative
0