Walton primo x3 mini Specifications
Our Rating
The overall rating is based on review by our experts
6.2
Display
7/10
Hardware & Software
6/10
Cameras
6/10
Design & Build
6/10
Battery
6/10
Multimedia
6/10
General
| Brand | Walton |
| Model | primo x3 mini |
| Device Type | Smartphone |
| Price in BD | BDT. 17,990 (Official) |
| Release Date | 15 October 2014 |
| Status | Available |
| Camera | 8 MP |
| Display | 4.8 inches (12.19 cm) |
| Processor | MediaTek MT6592W |
| Battery | 2150 mAh |
Display
| Display Type | Super AMOLED |
| Screen Size | 4.8 inches (12.19 cm) |
| Resolution | 720x1280 px (HD) |
| Pixel Density | 306 ppi |
| Screen to Body Ratio | 68.51% |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Bezel-less Display | Yes with notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Notch | Yes |
Hardware & Software
Software
| Operating System | Android |
| OS Version | v4.4.2 (KitKat) |
Processor
| Chipset | MediaTek MT6592W |
| CPU | 1.7 GHz octa-core processor |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 28 nm |
| GPU | Mali 400 MP4 |
Memory
| Internal Storage | 16 GB |
| RAM | 1 GB |
Cameras
Main Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 8 MP Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 3264 x 2448 pixels |
| Settings | Exposure compensation |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Flashlight, Face beauty |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 5 MP Primary Camera |
| Video Recording | 1280x720 |
| Video FPS | 30 fps |
Design & Build
| Dimensions | 138 x 67.4 x 5.1 mm |
| Weight | 97 grams |
| Height | 138 mm |
| Width | 67.4 mm |
| Thickness | 5.1 mm |
| Colors | Black |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 2150 mAh |
| Placement | Non-removable |
Network
SIM 1
| Technology | 2G, 3G |
| SIM Size | Mini-SIM |
| SIM Slot | Single SIM, GSM |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - RM-821, RM-820 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - RM-821, RM-82 |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
| Speed | HSPA, LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 4 (802.11 b/g/n) |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | Yes with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio Jack | 3.5 mm |
Sensors & Security
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
Manufacturer
| First Arrival | 15 October 2014 |
| Manufactured By | Walton |
| Availability | Available |
| Made By | Bangladesh |
More
| Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope |
Read complete
Walton primo x3 mini Specifications
Related Products
Walton primo x3 mini User Review
User Reviews
Write a Review
0
0 Ratings
0 Reviews
Positive
0
Mixed
0
Negative
0