Walton Primo RX7 Mini Specifications
Our Rating
The overall rating is based on review by our experts
6.0
Display
6/10
Hardware & Software
6/10
Cameras
6/10
Design & Build
6/10
Battery
6/10
Multimedia
6/10
General
| Brand | Walton |
| Model | Primo RX7 Mini |
| Device Type | SmartPhone |
| Price in BD | BDT. 9,499 (Official) |
| Release Date | 01 November 2019 |
| Status | Available |
| Camera | 13 MP |
| Display | 5.9 inches (89.8 cm2) |
| Processor | Mediatek MT6762 Helio A22 |
| Battery | 3000 mAh |
Display
| Display Type | IPS INCELL |
| Screen Size | 5.9 inches (89.8 cm2) |
| Resolution | 720x1520 px |
| Aspect Ratio | 19:9 |
| Pixel Density | 395 ppi |
| Screen to Body Ratio | 75.3 % |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
Hardware & Software
Software
| Operating System | Android |
| OS Version | v9.0 (Pie) |
Processor
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio A22 |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz (4x1.8GHz Cortex-A73 & 4x1.8GHz Cortex-A53) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Fabrication | 12 nm |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
Memory
| Internal Storage | 32 GB |
| Expandable Memory | Up to 128 GB |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 3 GB |
Cameras
Main Camera
| Camera Setup | Dual |
| Resolution | 13 MP, f/2.0, Wide Angle Primary Camera, 5 MP, f/2.0, Depth Camera |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 1520 x 720 pixels |
| Settings | ISO control |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting |
| Aperture | f/2.0 |
| Video Recording | 1080p |
| Video FPS | 30 fps |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 8 MP, f/2.2, Wide Angle Primary Camera |
| Camera Features | PDAF, BSI & more |
| Video Recording | Yes |
| Aperture | f/2.2 |
Design & Build
| Dimensions | 149.5 x 72.8 x 8.1 mm |
| Weight | 161 grams |
| Height | 149.5 mm |
| Width | 72.8 mm |
| Thickness | 8.1 mm |
| Colors | Midnight Purple, Midnight Blue, Black |
Battery
| Battery type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 3000 mAh |
| Quick Charging | First Charging |
| Placement | Non-removable |
| USB Type-C | USB Type-C |
Network
SIM 1
| Technology | 2G, 3G, 4G |
| SIM Size | Nano |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM/GPRS/EDGE 850/900/1800/1900 MHz |
| 3G Bands | UMTS 900/2100 MHz |
| 4G Bands | LTE FDD 900/1800/2100 MHz) Network Speed GPRS/EDGE/3G/HSPA+/4G |
| VoLTE | Yes |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
| Speed | HSPA, LTE |
SIM 2
| Technology | 2G, 3G, 4G |
| SIM Size | Nano |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM/GPRS/EDGE 850/900/1800/1900 MHz |
| 3G Bands | UMTS 900/2100 MHz |
| 4G Bands | LTE FDD 900/1800/2100 MHz) Network Speed GPRS/EDGE/3G/HSPA+/4G |
| VoLTE | Yes |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
| Speed | HSPA, LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | v4.1 |
| GPS | Yes with A-GPS |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration, MP3, Ringtones |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio Jack | 3.5 mm |
Sensors & Security
| Light Sensor | Accelerometer |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Finger Sensor Position | Rear-mounted |
| Face Unlock | Yes |
Manufacturer
| First Arrival | 01 November 2019 |
| Manufactured By | Walton |
| Availability | Available |
| Made By | Bangladesh |
Read complete
Walton Primo RX7 Mini Specifications
Related Products
Walton Primo RX7 Mini User Review
User Reviews
Write a Review
0
0 Ratings
0 Reviews
Positive
0
Mixed
0
Negative
0