Walton Primo NX Specifications
Our Rating
The overall rating is based on review by our experts
6.0
Display
6/10
Hardware & Software
6/10
Cameras
6/10
Design & Build
6/10
Battery
6/10
Multimedia
6/10
General
| Brand | Walton |
| Model | Primo NX |
| Device Type | SmartPhone |
| Price in BD | BDT. 17,990 (Official) |
| Release Date | 19 September 2013 |
| Status | Available |
| Camera | 13 MP |
| Display | 5.3 inches (13.46 cm) |
| Processor | MediaTek MT6589 |
| Battery | 3000 mAh |
Display
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 5.3 inches (13.46 cm) |
| Resolution | 720x1280 px (HD) |
| Pixel Density | 277 ppi |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen |
Hardware & Software
Software
| Operating System | Android |
| OS Version | v4.2.1 (Jelly Bean) |
Processor
| Chipset | MediaTek MT6589 |
| CPU | Quad-Core 1.2GHz |
| CPU Cores | 4 Cores |
| GPU | Mali-400 |
Memory
| Internal Storage | 4 GB |
| Expandable Memory | Up to 32 GB |
| RAM | 1 GB |
Cameras
Main Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 13 MP, Primary Camera |
| Sensor | CMOS sensor |
| Autofocus | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Settings | Exposure compensation |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Auto focus, LED flash, CMOS sensor |
| Video Recording | 1280x720 |
| Video FPS | 30 fps |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 3 MP, Primary Camera |
Design & Build
| Dimensions | 152 x 77 x 9.9 mm |
| Weight | 189 grams |
| Height | 152 mm |
| Width | 77 mm |
| Thickness | 9.9 mm |
| Colors | White |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 3000 mAh |
| Placement | Removable |
Network
SIM 1
| Technology | 2G, 3G |
| SIM Size | Mini |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (3CA) Cat9 450/50 Mbps |
SIM 2
| Technology | 2G, 3G |
| SIM Size | Mini |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (3CA) Cat9 450/50 Mbps |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 4 (802.11 b/g/n) |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | Yes with A-GPS |
| USB | Mass storage device, USB charging, microUSB 2.0 |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio Jack | 3.5 mm |
Sensors & Security
| Light Sensor | Light sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
Manufacturer
| First Arrival | 19 September 2013 |
| Manufactured By | Walton |
| Availability | Available |
| Made By | Bangladesh |
More
| Sensor | Motion sensors, accelerometer (3D), gravity sensor, linear sensor |
Read complete
Walton Primo NX Specifications
Related Products
Walton Primo NX User Review
User Reviews
Write a Review
0
0 Ratings
0 Reviews
Positive
0
Mixed
0
Negative
0