Walton Olvio P11 Specifications
Our Rating
The overall rating is based on review by our experts
5.8
Display
6/10
Hardware & Software
6/10
Cameras
5/10
Design & Build
6/10
Battery
6/10
Multimedia
6/10
General
| Brand | Walton |
| Model | Olvio P11 |
| Device Type | Smartphone |
| Price in BD | BDT. 1,170 (Official) |
| Release Date | 01 December 2017 |
| Status | Available |
| Camera | 0.8 MP |
| Display | 2.4 inches (6.1 cm) |
| Battery | 2500 mAh |
Display
| Display Type | TFT |
| Screen Size | 2.4 inches (6.1 cm) |
| Resolution | 240x320 px |
| Pixel Density | 167 ppi |
Hardware & Software
Software
| Operating System | FeaturePhone |
Memory
| Internal Storage | 64 MB |
| Expandable Memory | Up to 32 GB |
| RAM | 64 MB |
Cameras
Main Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 0.8 MP, Primary Camera |
Design & Build
| Dimensions | 126 x 52 x 14.95 mm |
| Build | Back: Plastic |
| Height | 126 mm |
| Width | 52 mm |
| Thickness | 14.95 mm |
| Colors | Black |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 2500 mAh |
| Placement | Removable |
Network
SIM 1
| Technology | 2G |
| SIM Size | Mini |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 1800 / 900 MHz |
| GPRS | Available |
SIM 2
| Technology | 2G |
| SIM Size | Mini |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 1800 / 900 MHz |
Connectivity
| Bluetooth | v2.0 |
| USB | microUSB 2.0 |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Video | MP4 |
Manufacturer
| First Arrival | 01 December 2017 |
| Manufactured By | Walton |
| Availability | Available |
| Made By | Bangladesh |
More
| Features | Blacklist, Torchlight, Facebook, Auto Call Recorder |
Read complete
Walton Olvio P11 Specifications
Related Products
Walton Olvio P11 User Review
User Reviews
Write a Review
0
0 Ratings
0 Reviews
Positive
0
Mixed
0
Negative
0