Vivo V27e Specifications
Our Rating
The overall rating is based on review by our experts
7.5
Display
8/10
Hardware & Software
7.5/10
Cameras
7/10
Design & Build
8/10
Battery
7.5/10
Multimedia
7/10
General
| Brand | Vivo |
| Model | V27e |
| Device Type | Smartphone |
| Price in BD | BDT. 34,999 (Official) |
| Release Date | 01 March 2023 |
| Status | Available |
| Camera | Rear: 64+2+2MP / Front: 32MP |
| Display | 6.62 inches (16.81 cm) |
| Processor | MediaTek Helio G99 |
| Battery | 4600 mAh |
Display
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.62 inches (16.81 cm) |
| Resolution | 1080x2400 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 398 ppi |
| Screen to Body Ratio | 85.9 % |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Notch | Punch-hole |
Hardware & Software
Software
| Operating System | Android |
| OS Version | v13 |
| User Interface | Funtouch 13 |
Processor
| Chipset | MediaTek Helio G99 |
| CPU | Octa core (2.2 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 6 nm |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
Memory
| Internal Storage | 256 GB |
| Expandable Memory | Up to 1 TB |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 8 GB |
Cameras
Main Camera
| Camera Setup | Triple |
| Resolution | 64 MP, f/1.8, Wide Angle, Primary Camera, 2 MP, f/2.4, Macro Camera, 2 MP, f/2.4, Depth Camera |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | Ring LED |
| Image Resolution | 9000 x 7000 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Aperture | f/1.8 |
| Camera Features | Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160, 1920x1080 |
| Video FPS | 60 fps |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 32 MP, f/2.5, Wide Angle, Primary Camera |
| Camera Features | Fixed Focus |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Aperture | f/2.5 |
Design & Build
| Dimensions | 162.5 x 75.8 x 7.7 mm (6.40 x 2.98 x 0.30 in) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Weight | 185 grams |
| Height | 162.5 mm |
| Width | 75.8 mm |
| Thickness | 7.7 mm |
| Colors | Glory Black, Lavender Purple, Lively Green |
| Waterproof | Splash proof |
| IP Rating | IP54 |
| Ruggedness | Dust proof |
Battery
| Battery type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 4600 mAh |
| Quick Charging | Flash, 66W: 50 % in 19 minutes |
| Placement | Non-removable |
| USB Type-C | USB Type-C 2.0 |
Network
SIM 1
| Technology | 2G, 3G, 4G |
| SIM Size | Nano |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| 3G Bands | UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz |
| 4G Bands | TD-LTE 2300(band 40) / 2500(band 41) FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 900(band 8) / 700(band 28) / 850(band 5) |
| VoLTE | Yes |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
| Speed | HSPA, LTE |
SIM 2
| Technology | 2G, 3G, 4G |
| SIM Size | Nano |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| 3G Bands | UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz |
| 4G Bands | TD-LTE 2300(band 40) / 2500(band 41) FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 900(band 8) / 700(band 28) / 850(band 5) |
| VoLTE | Yes |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
| Speed | HSPA, LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) 5GHz |
| Bluetooth | v5.2 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Audio Jack | USB Type-C |
Sensors & Security
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Finger Sensor Position | On-screen |
| Finger Sensor Type | Optical |
| Face Unlock | Yes |
Manufacturer
| First Arrival | 01 March 2023 |
| Manufactured By | Vivo |
| Availability | Available |
| Made By | China |
More
| Sensor | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Read complete
Vivo V27e Specifications
Related Products
Vivo V27e User Review
User Reviews
Write a Review
0
0 Ratings
0 Reviews
Positive
0
Mixed
0
Negative
0