Symphony Xplorer W82 Specifications
Our Rating
The overall rating is based on review by our experts
5.8
Display
6/10
Hardware & Software
6/10
Cameras
6/10
Design & Build
6/10
Battery
6/10
Multimedia
5/10
General
| Brand | Symphony |
| Model | Xplorer W82 |
| Device Type | Smartphone |
| Price in BD | BDT. 8,990 (Official) |
| Release Date | 15 August 2013 |
| Status | Available |
| Camera | 5 MP |
| Display | 5.0 inches (12.7 cm) |
| Processor | MTK |
| Battery | 2000 mAh |
Display
| Display Type | TFT |
| Screen Size | 5.0 inches (12.7 cm) |
| Resolution | 480x854 px |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with notch |
| Notch | Yes |
Hardware & Software
Software
| Operating System | Android |
| OS Version | v4.2.1 |
Processor
| Chipset | MTK |
| CPU | Dual Core, 1.2 GHz |
| CPU Cores | 2 Cores |
Memory
| Internal Storage | 4 GB |
| Expandable Memory | Up to 32 GB |
| RAM | 512 MB |
Cameras
Main Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 5 MP, Primary Camera |
| Flash | Yes |
| Image Resolution | 2592 x 1944 Pixels |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 0.3 MP, Primary Camera |
Design & Build
| Dimensions | 142.5 x 73 x 11.15 mm |
| Weight | 178 grams |
| Height | 142.5 mm |
| Width | 73 mm |
| Thickness | 11.15 mm |
| Colors | Black |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Capacity | 2000 mAh |
| Placement | Removable |
| Standby | 320 Hours |
| Talk Time | 6 Hours |
Network
SIM 1
| Technology | 2G, 3G |
| SIM Size | Micro |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| 3G Bands | UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
| Speed | HSPA |
SIM 2
| Technology | 2G, 3G |
| SIM Size | Micro |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| 3G Bands | UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
| Speed | HSPA |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 4 (802.11 a/b/g) |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | Yes with A-GPS |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging, microUSB 2.0 |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Video | Yes |
| Document Reader | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
Sensors & Security
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
Manufacturer
| First Arrival | 15 August 2013 |
| Manufactured By | Symphony |
| Availability | Available |
| Made By | China |
More
| Sensor | Accelerometer |
Read complete
Symphony Xplorer W82 Specifications
Related Products
Symphony Xplorer W82 User Review
User Reviews
Write a Review
0
0 Ratings
0 Reviews
Positive
0
Mixed
0
Negative
0