Symphony Xplorer W10 Specifications
Our Rating
The overall rating is based on review by our experts
5.7
Display
6/10
Hardware & Software
5/10
Cameras
6/10
Design & Build
6/10
Battery
6/10
Multimedia
5/10
General
| Brand | Symphony |
| Model | Xplorer W10 |
| Device Type | Smartphone |
| Price in BD | BDT. 7,490 (Official) |
| Release Date | 08 September 2012 |
| Status | Available |
| Camera | 2 MP |
| Display | 3.5 inches |
| Battery | 1300 mAh |
Display
| Display Type | TFT |
| Screen Size | 3.5 inches |
| Resolution | 320x480 px |
| Pixel Density | 165 ppi |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen |
| Notch | Yes |
Hardware & Software
Software
| Operating System | Android |
| OS Version | v2.3 (Gingerbread) |
Processor
| CPU | 800 MHz |
Memory
| Internal Storage | 512 MB |
| Expandable Memory | Up to 32 GB |
| RAM | 256 MB |
Cameras
Main Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 2 MP Primary Camera |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 1600 x 1200 pixels |
| Settings | Exposure compensation |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | LED Flash |
| Video Recording | 1280x720 |
| Video FPS | 30 fps |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 0.3 MP Primary Camera |
Design & Build
| Dimensions | 115 x 63 x13 mm |
| Weight | 120 grams |
| Height | 115 mm |
| Width | 63 mm |
| Thickness | 13 mm |
| Colors | Black |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Capacity | 1300 mAh |
| Placement | Removable |
| Standby | 239 Hour |
| Talk Time | 6 Hour 10 Minutes |
Network
SIM 1
| Technology | 2G, 3G |
| SIM Size | Mini |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| 3G Bands | UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
| Speed | HSPA+ |
SIM 2
| Technology | 2G, 3G |
| SIM Size | Mini |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| 3G Bands | UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
| Speed | HSPA+ |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 4 (802.11 b/g/n) |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | Yes with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Video | 720p@30fps |
| Document Reader | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
Sensors & Security
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
Manufacturer
| First Arrival | 08 September 2012 |
| Manufactured By | Symphony |
| Availability | Available |
| Made By | China |
More
| Sensor | G-Sensor, Proximity Sensor |
Read complete
Symphony Xplorer W10 Specifications
Related Products
Symphony Xplorer W10 User Review
User Reviews
Write a Review
0
0 Ratings
0 Reviews
Positive
0
Mixed
0
Negative
0