Symphony A10 Specifications
Our Rating
The overall rating is based on review by our experts
5.7
Display
6/10
Hardware & Software
5/10
Cameras
5/10
Design & Build
6/10
Battery
6/10
Multimedia
6/10
General
| Brand | Symphony |
| Model | A10 |
| Device Type | FeaturePhone |
| Price in BD | BDT. 890 (Official) |
| Release Date | 13 October 2015 |
| Status | Available |
| Display | 1.77 inches (4.5 cm) |
| Battery | 800 mAh |
Display
| Display Type | TFT |
| Screen Size | 1.77 inches (4.5 cm) |
| Resolution | 120x160 px |
Hardware & Software
Software
| Operating System | Feature phones |
Memory
| Internal Storage | 32 MB |
| Expandable Memory | Up to 8GB |
Design & Build
| Dimensions | 121.5 x 63.5 x 10.5 mm |
| Height | 121.5 mm |
| Width | 63.5 mm |
| Thickness | 10.5 mm |
| Colors | Black |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Capacity | 800 mAh |
| Placement | Removable |
| Standby | 480 Hours |
| Talk Time | 4 Hours |
Network
SIM 1
| Technology | 2G |
| SIM Size | Mini |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 1800 / 900 MHz |
SIM 2
| Technology | 2G |
| SIM Size | Mini |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 1800 / 900 MHz |
Connectivity
| Bluetooth | v2.0 |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Document Reader | Yes |
Manufacturer
| First Arrival | 13 October 2015 |
| Manufactured By | Symphony |
| Availability | Available |
| Made By | China |
Read complete
Symphony A10 Specifications
Related Products
Symphony A10 User Review
User Reviews
Write a Review
0
0 Ratings
0 Reviews
Positive
0
Mixed
0
Negative
0