Sony Xperia V Specifications
Our Rating
The overall rating is based on review by our experts
6.7
Display
7/10
Hardware & Software
6/10
Cameras
6/10
Design & Build
7/10
Battery
7/10
Multimedia
7/10
General
| Brand | Sony |
| Model | Xperia V |
| Device Type | Smartphone |
| Price in BD | BDT. 19,950 (Official) |
| Release Date | 20 December 2012 |
| Status | Available |
| Camera | 13 MP |
| Display | 4.3 inches |
| Processor | Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960 |
| Battery | 1750 mAh |
Display
| Display Type | TFT |
| Screen Size | 4.3 inches (10.92 cm) |
| Resolution | 720x1280 px (HD) |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Density | 342 ppi |
| Screen to Body Ratio | 60.65 % |
| Screen Protection | Scratch-resistant glass |
| Bezel-less Display | Yes with notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen |
| Notch | Yes |
Hardware & Software
Software
| Operating System | Android |
| OS Version | v4.0.4 |
| User Interface | Timescape UI |
Processor
| Chipset | Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960 |
| CPU | Dual core, 1.5 GHz, Krait |
| CPU Cores | 2 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 28 nm |
| GPU | Adreno 225 |
Memory
| Internal Storage | 8 GB |
| Expandable Memory | Up to 32 GB |
| RAM | 1 GB |
Cameras
Main Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 13 MP, Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 4128 x 3096 Pixels |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Digital image stabilization, Face detection, Smile detection, Touch to focus |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 0.3 MP Primary Camera |
Design & Build
| Dimensions | 129 x 65 x 10.7 mm (5.08 x 2.56 x 0.42 in) |
| Weight | 120 grams |
| Height | 129 mm |
| Width | 65 mm |
| Thickness | 10.70 mm |
| Colors | Black, Pink, White |
| Waterproof | Water resistant |
| IP Rating | IP57 |
| Ruggedness | Dust proof |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Capacity | 1750 mAh |
| Placement | Removable |
| Standby | Up to 300 h (2G) / Up to 400 h (3G) |
| Talk Time | Up to 7 h (2G) / Up to 7 h (3G) |
| Music Play | Up to 18 h |
Network
SIM 1
| Technology | 2G, 3G, 4G |
| SIM Size | Micro |
| SIM Slot | Single SIM, GSM |
| 2G Bands | GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| 3G Bands | UMTS 2100 / 850 / 900 MHz |
| 4G Bands | FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 2600(band 7) / 850(band 5) / 800(band 20) |
| 3G Speed | HSDPA 42 Mbit/s â, HSUPA 5.76 Mbit/s â |
| 4G Speed | 50 Mbit/s â 100 Mbit/s â (LTE category Cat3) |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 4 (802.11 a/b/g/n) |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | MicroUSB 2.0 |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Video | 1080p@30fps |
| Document Reader | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
Sensors & Security
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
Manufacturer
| First Arrival | 20 December 2012 |
| Manufactured By | Sony |
| Availability | Available |
| Made By | Japan |
More
| Sensor | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Read complete
Sony Xperia V Specifications
Related Products
Sony Xperia V User Review
User Reviews
Write a Review
0
0 Ratings
0 Reviews
Positive
0
Mixed
0
Negative
0