Samsung S5603 Specifications
Our Rating
The overall rating is based on review by our experts
5.8
Display
6/10
Hardware & Software
5/10
Cameras
6/10
Design & Build
6/10
Battery
6/10
Multimedia
6/10
General
| Brand | Samsung |
| Model | S5603 |
| Device Type | FeaturePhone |
| Price in BD | BDT. 15,830 (Official) |
| Release Date | 01 March 2009 |
| Status | Available |
| Camera | 3.15 MP |
| Display | 2.8 inches (7.11 cm) |
| Battery | 1000 mAh |
Display
| Display Type | TFT |
| Screen Size | 2.8 inches (7.11 cm) |
| Resolution | 240x320 px |
| Pixel Density | 143 ppi |
| Screen to Body Ratio | 43.13 % |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen |
Hardware & Software
Software
| Operating System | FeaturePhone |
Memory
| Internal Storage | 80 MB |
| Expandable Memory | Up to 16 GB |
Cameras
Main Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 3.15 MP, Primary Camera |
| Flash | LED Flash |
| Zoom | Digital Zoom |
| Camera Features | Smile Detection |
| Video Recording | 320x240 |
| Video FPS | 12 fps |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | VGA Camera |
Design & Build
| Dimensions | 102.8 x 54.8 x 12.9 mm (4.05 x 2.16 x 0.51 in) |
| Weight | 96 grams |
| Height | 102.8 mm |
| Width | 54.8 mm |
| Thickness | 12.9 mm |
| Colors | Absolute Black, Pearl White, Lilac Violet |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 1000 mAh |
| Placement | Removable |
| Standby | Up to 300(2G) |
| Talk Time | Up to 3(2G) |
Network
SIM 1
| Technology | 2G, 3G |
| SIM Size | Mini |
| SIM Slot | Single SIM, GSM |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
Connectivity
| Bluetooth | v2.1 |
| USB | microUSB 2.0 |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration; MP3 Ringtones |
| Video | 320x240 @12fps |
Sensors & Security
| Light Sensor | Accelerometer |
Manufacturer
| First Arrival | 01 March 2009 |
| Manufactured By | Samsung |
| Availability | Available |
| Made By | Korea |
More
| Features | Gesture lock, Organizer, Shazam Find Music service, Turn-to-mute |
Read complete
Samsung S5603 Specifications
Related Products
Samsung S5603 User Review
User Reviews
Write a Review
0
0 Ratings
0 Reviews
Positive
0
Mixed
0
Negative
0