Samsung Guru E1205 Specifications
Our Rating
The overall rating is based on review by our experts
5.5
Display
6/10
Hardware & Software
5/10
Cameras
5/10
Design & Build
6/10
Battery
6/10
Multimedia
5/10
General
| Brand | Samsung |
| Model | Guru E1205 |
| Device Type | FeaturePhone |
| Price in BD | BDT. 1,500 (Official) |
| Release Date | 01 December 2012 |
| Status | Available |
| Display | 1.5 inches (3.81 cm) |
| Battery | 800 mAh |
Display
| Display Type | TFT |
| Screen Size | 1.5 inches (3.81 cm) |
| Resolution | 128x128 px |
| Pixel Density | 121 ppi |
Hardware & Software
Software
| Operating System | FeaturePhone |
Memory
| Internal Storage | 32 MB |
Design & Build
| Dimensions | 109.5 x 45.5 x 12.80 mm |
| Weight | 65.1 grams |
| Height | 109.5 mm |
| Width | 45.5 mm |
| Thickness | 12.80 mm |
| Colors | Black, White |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 800 mAh |
| Placement | Removable |
| Standby | Up to 800(2G) |
| Talk Time | Up to 8.66(2G) |
Network
SIM 1
| Technology | 2G |
| SIM Size | Mini |
| SIM Slot | Single SIM, GSM |
| 2G Bands | GSM 900 / 1800 |
Connectivity
| USB | microUSB 2.0 |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
Manufacturer
| First Arrival | 01 December 2012 |
| Manufactured By | Samsung |
| Availability | Available |
| Made By | Korea |
More
| Features | Torchlight |
Read complete
Samsung Guru E1205 Specifications
Related Products
Samsung Guru E1205 User Review
User Reviews
Write a Review
0
0 Ratings
0 Reviews
Positive
0
Mixed
0
Negative
0