Samsung E2652 Champ Duos Specifications
Our Rating
The overall rating is based on review by our experts
5.5
Display
5/10
Hardware & Software
5/10
Cameras
6/10
Design & Build
6/10
Battery
6/10
Multimedia
5/10
General
| Brand | Samsung |
| Model | E2652 Champ Duos |
| Device Type | FeaturePhone |
| Price in BD | BDT. 6,790 (Official) |
| Release Date | 14 February 2011 |
| Status | Available |
| Camera | 1.3 MP |
| Display | 2.6 inches (6.6 cm) |
| Battery | 1000 mAh |
Display
| Display Type | TFT |
| Screen Size | 2.6 inches (6.6 cm) |
| Resolution | 240x320 px |
| Pixel Density | 154 ppi |
| Screen to Body Ratio | 38.2 % |
| Touch Screen | Resistive Touchscreen |
Hardware & Software
Software
| Operating System | Java |
Memory
| Internal Storage | 50 MB |
| Expandable Memory | Up to 16 GB |
Cameras
Main Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 1.3 MP Primary Camera |
| Flash | Yes |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting |
| Camera Features | Smile detection |
Design & Build
| Dimensions | 99.9 x 54.9 x 13 mm (3.93 x 2.16 x 0.51 in) |
| Weight | 88 grams |
| Height | 99.9 mm |
| Width | 54.9 mm |
| Thickness | 13 mm |
| Colors | Black |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Capacity | 1000 mAh |
| Placement | Removable |
| Standby | Up to 470 h |
| Talk Time | Up to 14 h 20 min |
Network
SIM 1
| Technology | 2G |
| SIM Size | Mini-SIM |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
SIM 2
| Technology | 2G |
| SIM Size | Mini-SIM |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 2 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
Connectivity
| Bluetooth | v2.1 |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Document Reader | Yes |
Manufacturer
| First Arrival | 14 February 2011 |
| Manufactured By | Samsung |
| Availability | Available |
| Made By | Korea |
Read complete
Samsung E2652 Champ Duos Specifications
Related Products
Samsung E2652 Champ Duos User Review
User Reviews
Write a Review
0
0 Ratings
0 Reviews
Positive
0
Mixed
0
Negative
0