Samsung E1100 Specifications
Our Rating
The overall rating is based on review by our experts
5.5
Display
6/10
Hardware & Software
5/10
Cameras
5/10
Design & Build
6/10
Battery
6/10
Multimedia
5/10
General
| Brand | Samsung |
| Model | E1100 |
| Device Type | FeaturePhone |
| Price in BD | BDT. 1,700 (Official) |
| Release Date | 01 May 2009 |
| Status | Available |
| Display | 1.52 inches (7.5 cm2) |
| Battery | 750 mAh |
Display
| Display Type | CSTN |
| Screen Size | 1.52 inches (7.5 cm2) |
| Resolution | 128x128 px |
| Aspect Ratio | 1:1 |
| Pixel Density | 119 ppi |
| Screen to Body Ratio | 16.1 % |
Hardware & Software
Software
| Operating System | FeaturePhone |
Memory
| Internal Storage | 1 MB |
Design & Build
| Dimensions | 105 x 44 x 15.2 mm (4.13 x 1.73 x 0.60 in) |
| Weight | 70.2 grams |
| Height | 105 mm |
| Width | 44 mm |
| Thickness | 15.2 mm |
| Colors | Black |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 750 mAh |
| Placement | Removable |
Network
SIM 1
| Technology | 2G |
| SIM Size | Mini |
| SIM Slot | Single SIM, GSM |
| 2G Bands | GSM 900 / 1800 |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
Manufacturer
| First Arrival | 01 May 2009 |
| Manufactured By | Samsung |
| Availability | Available |
| Made By | Korea |
More
| Features | Predictive text input |
Read complete
Samsung E1100 Specifications
Related Products
Samsung E1100 User Review
User Reviews
Write a Review
0
0 Ratings
0 Reviews
Positive
0
Mixed
0
Negative
0