Nokia 8 Specifications
Our Rating
The overall rating is based on review by our experts
6.8
Display
6/10
Hardware & Software
7/10
Cameras
7/10
Design & Build
7/10
Battery
7/10
Multimedia
7/10
General
| Brand | Nokia |
| Model | 8 |
| Device Type | SmartPhone |
| Price in BD | BDT. 52,999 (Official) |
| Release Date | 01 September 2017 |
| Status | Available |
| Camera | 13 MP |
| Display | 5.3 inches (13.46 cm) |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 835 MSM8998 |
| Battery | 3090 mAh |
Display
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 5.3 inches (13.46 cm) |
| Resolution | 1440x2560 px (QHD (2k)) |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Density | 554 ppi |
| Screen to Body Ratio | 69.19 % |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v5 |
| Bezel-less Display | Yes with notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Refresh Rate | 60 Hz |
Hardware & Software
Software
| Operating System | Android |
| OS Version | v7.1.1 (Nougat) |
Processor
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 835 MSM8998 |
| CPU | Octa core (2.45 GHz, Quad core, Kryo 280 + 1.8 GHz, Quad core, Kryo 280) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 28 nm |
| GPU | Adreno 540 |
Memory
| Internal Storage | 64 GB |
| Storage Type | eMMC 5.1 |
| Expandable Memory | Up to 256 GB |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 4 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| User Available Storage | Up to 49 GB |
Cameras
Main Camera
| Camera Setup | Dual |
| Resolution | 13 MP, f/2.0, Primary Camera, 13 MP, f/2.0 |
| Autofocus | Phase Detection autofocus, Laser autofocus |
| OIS | Yes |
| Flash | Dual-color LED Flash |
| Image Resolution | 4128 x 3096 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), Burst mode, Macro Mode |
| Aperture | f/2.0 |
| Camera Features | Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160, 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 13 MP, f/2.0, Primary Camera |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Aperture | f/2.0 |
Design & Build
| Dimensions | 151.5 x 73.7 x 7.9 mm (5.96 x 2.90 x 0.31 in) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), aluminum back, aluminum frame (6000 series) |
| Weight | 160 grams |
| Height | 151.5 mm |
| Width | 73.7 mm |
| Thickness | 7.9 mm |
| Colors | Tempered Blue, Polished Blue, Steel, Polished Copper |
| Waterproof | Splash proof |
| IP Rating | IP54 |
| Ruggedness | Dust proof |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Capacity | 3090 mAh |
| Quick Charging | 18W wired, QC3 |
| Placement | Non-removable |
| USB Type-C | USB Type-C 3.1 |
Network
SIM 1
| Technology | 2G, 3G, 4G |
| SIM Size | Nano |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| 3G Bands | UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz |
| 4G Bands | TD-LTE 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41) / 1900(band 39) FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 2600(band 7) / 900(band 8) / 1900(band 2) / 1700(band 4) / 850(band 5) / 800(band 20) |
| 3G Speed | HSDPA 42.2 Mbit/s ↓, HSUPA 5.76 Mbit/s ↑ |
| 4G Speed | 50 Mbit/s ↑ 450 Mbit/s ↓ (LTE category 9) |
| VoLTE | Yes |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat9 450/50 Mbps |
SIM 2
| Technology | 2G, 3G, 4G |
| SIM Size | Nano |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| 3G Bands | UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz |
| 4G Bands | TD-LTE 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41) / 1900(band 39) FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 2600(band 7) / 900(band 8) / 1900(band 2) / 1700(band 4) / 850(band 5) / 800(band 20) |
| 3G Speed | HSDPA 42.2 Mbit/s ↓ |
| 4G Speed | 50 Mbit/s ↑ 450 Mbit/s ↓ (LTE category 9) |
| VoLTE | Yes |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (3CA) Cat9 450/50 Mbps |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) 5GHz, MIMO |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging |
| SAR Value | Head: 1.191 W/kg, Body: 0.805 W/kg |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Document Reader | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
Sensors & Security
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Finger Sensor Position | Front-mounted |
| Face Unlock | Yes |
Manufacturer
| First Arrival | 01 September 2017 |
| Manufactured By | Nokia |
| Availability | Available |
| Made By | Finland |
More
| Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope |
Read complete
Nokia 8 Specifications
Related Products
Nokia 8 User Review
User Reviews
Write a Review
0
0 Ratings
0 Reviews
Positive
0
Mixed
0
Negative
0