Nokia 3710 Fold Specifications
Our Rating
The overall rating is based on review by our experts
5.8
Display
6/10
Hardware & Software
5/10
Cameras
6/10
Design & Build
6/10
Battery
6/10
Multimedia
6/10
General
| Brand | Nokia |
| Model | 3710 Fold |
| Device Type | FeaturePhone |
| Price in BD | BDT. 11,900 (Official) |
| Release Date | 01 December 2009 |
| Status | Available |
| Camera | 3.2 MP |
| Display | 2.2 inches (5.59 cm) |
| Battery | 860 mAh |
Display
| Display Type | TFT |
| Screen Size | 2.2 inches (5.59 cm) |
| Resolution | 320x240 px |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Pixel Density | 182 ppi |
| Screen to Body Ratio | 35.8 % |
Hardware & Software
Software
| Operating System | FeaturePhone |
Memory
| Internal Storage | 70 MB |
Cameras
Main Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 3.2 MP, Primary Camera |
| Flash | LED Flash |
| Zoom | Digital Zoom |
| Video Recording | VGA @ 25 |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 0.3 MP, Front Camera |
Design & Build
| Dimensions | 89 x 47 x 15.2 mm, 54 cc (3.50 x 1.85 x 0.60 in) |
| Weight | 94 grams |
| Height | 89 mm |
| Width | 47 mm |
| Thickness | 15.2 mm |
| Colors | Pink, Plum, Black |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Capacity | 860 mAh |
| Placement | Removable |
| Standby | Up to 288 h (2G) / Up to 288 h (3G) |
| Talk Time | Up to 4 h (2G) / Up to 3 h 20 min (3G) |
| Music Play | Up to 24 Hours |
Network
SIM 1
| Technology | 2G, 3G |
| SIM Size | Mini |
| SIM Slot | Single SIM, GSM |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | UMTS 850 / 1900 / 2100 |
| GPRS | Class 32, 88 kbps |
| EDGE | Class 32, 296 kbps |
| Speed | Yes, 384 kbps |
Connectivity
| Bluetooth | v2.1 |
| GPS | GPS, A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
Multimedia
| FM Radio | Yes, RDS |
| Loudspeaker | Yes |
| Video | VGA @ 25 |
| Audio Jack | 2.5 mm |
Manufacturer
| First Arrival | 01 December 2009 |
| Manufactured By | Nokia |
| Availability | Available |
| Made By | Finland |
More
| Features | Keys and input method, Call features, Instant Messaging with Presence, Clock, Stopwatch, Countdown timer, Alarm clock, Reminders, Calculator, Calendar, Converter II, Active Notes, To-do list, PIM information viewable during call |
Read complete
Nokia 3710 Fold Specifications
Related Products
Nokia 3710 Fold User Review
User Reviews
Write a Review
0
0 Ratings
0 Reviews
Positive
0
Mixed
0
Negative
0