Maximus MAX909 Specifications
Our Rating
The overall rating is based on review by our experts
5.8
Display
6/10
Hardware & Software
6/10
Cameras
6/10
Design & Build
6/10
Battery
6/10
Multimedia
5/10
General
| Brand | Maximus |
| Model | MAX909 |
| Device Type | Smartphone |
| Price in BD | BDT. 6,750 (Official) |
| Release Date | 05 May 2013 |
| Status | Available |
| Camera | 5 MP |
| Display | 5.0 inches (12.7 cm) |
| Battery | 2500 mAh |
Display
| Display Type | TFT |
| Screen Size | 5.0 inches (12.7 cm) |
| Resolution | 480x800 px |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen |
| Notch | Yes |
Hardware & Software
Software
| Operating System | Android |
| OS Version | v4.0.4 |
Processor
| CPU | Dual core, 1 GHz |
| CPU Cores | 2 Cores |
| Architecture | 16 bit |
Memory
| Internal Storage | 2 GB |
| Expandable Memory | Up to 4 GB |
| RAM | 512 MB |
Cameras
Main Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 5 MP, Primary Camera |
| Flash | LED Flash |
| Zoom | Digital Zoom |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 1.3 MP, Primary Camera |
Design & Build
| Dimensions | 125 x 63.2 x 8.98 mm |
| Height | 125 mm |
| Width | 63.2 mm |
| Thickness | 8.98 mm |
| Colors | Black |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Capacity | 2500 mAh |
| Placement | Removable |
Network
SIM 1
| Technology | 2G, 3G |
| SIM Size | Mini |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| 3G Bands | UMTS 2100 MHz |
| GPRS | Available |
SIM 2
| Technology | 2G, 3G |
| SIM Size | Mini |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| 3G Bands | UMTS 2100 MHz |
| GPRS | Available |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 3 (802.11 a/b/g) |
| Bluetooth | v3.0 |
| GPS | Yes with A-GPS |
| USB | MicroUSB 2.0 |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Video | Yes |
| Document Reader | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
Sensors & Security
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
Manufacturer
| First Arrival | 05 May 2013 |
| Manufactured By | Maximus |
| Availability | Available |
| Made By | China |
More
| Sensor | Proximity, Gravity, Light Sensor |
Read complete
Maximus MAX909 Specifications
Related Products
Maximus MAX909 User Review
User Reviews
Write a Review
0
0 Ratings
0 Reviews
Positive
0
Mixed
0
Negative
0