ZTE nubia RedMagic 11s Pro Details
ZTE nubia RedMagic 11s Pro Price in Bangladesh
ZTE nubia RedMagic 11s Pro Specifications
Our Rating
The overall rating is based on review by our experts
8.6
Display
8/10
Hardware & Software
9/10
Cameras
9/10
Design & Build
8/10
Battery
9/10
General
| Brand | ZTE |
| Model | nubia RedMagic 11s Pro |
| Device Type | Smartphone |
| Price in BD | BDT. 120,000 (Expected) |
| Release Date | Exp. 18 May 2026 |
| Status | Upcoming |
| Camera | Rear: 50+50+2MP / Front: 16MP |
| Display | 6.85 inches (17.27 cm) |
| Processor | Qualcomm SM8850-1-AD Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
| Battery | 8000 mAh |
Display
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.85 inches (17.27 cm) |
| Resolution | 1216x2688 px (FHD+) |
| Pixel Density | 431 ppi |
| Screen to Body Ratio | 90.7% |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Brightness | 1800 nits |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Notch | Punch-hole |
Hardware & Software
Software
| Operating System | Android |
| OS Version | v16 |
| User Interface | Redmagic OS 11.5 |
Processor
| Chipset | Qualcomm SM8850-1-AD Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
| CPU | Octa-core (2x4.74 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 3 nm |
| GPU | Adreno 840 (1.3GHz) |
Memory
| Internal Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 4.1 Pro |
| RAM | 12 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
Cameras
Main Camera
| Camera Setup | Triple |
| Resolution | 50 MP, f/1.9, Wide Angle, Primary Camera, 50 MP, f/2.0, Ultra-Wide Angle Camera, 2 MP, Camera |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Aperture | f/1.9 |
| Camera Features | Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Video Recording | 7680x4320, 3840x2160, 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps, 60 fps, 240 fps |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 16 MP, f/2.0, Wide Angle, Primary Camera |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Aperture | f/2.0 |
Design & Build
| Dimensions | 163.8 x 76.5 x 8.9 mm |
| Build | Back: Glass |
| Weight | 230 grams |
| Height | 163.8 mm |
| Width | 76.5 mm |
| Thickness | 8.9 mm |
| Colors | Black, Silver |
| Waterproof | Water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| IP Rating | IPX8 |
| Ruggedness | Dust proof |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 8000 mAh |
| Quick Charging | 80W wired |
| Placement | Non-removable |
| USB Type-C | USB Type-C 3.2 |
Network
SIM 1
| Technology | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM Size | Nano |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| 3G Bands | UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz |
| 4G Bands | TD-LTE 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41) / 2100(band 34) / 1900(band 39) / 3500(band 42) FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 2600(band 7) / 900(band 8) / 700(band 28) / 1900(band 2) / 1700(band 4) / 850(band 5) / 1700(band 66) / 700(band 17) / 850(band 18) / 850(band 19) / 800(band 20) / 850(band 26) / 700(band 12) |
| 5G Bands | FDD N1 / N2 / N3 / N5 / N7 / N8 / N20 / N26 / N28 TDD N38 / N40 / N41 / N66 / N71 / N77 / N78 |
| VoLTE | Yes |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
SIM 2
| Technology | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM Size | Nano |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| 3G Bands | UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz |
| 4G Bands | TD-LTE 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41) / 2100(band 34) / 1900(band 39) / 3500(band 42) FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 2600(band 7) / 900(band 8) / 700(band 28) / 1900(band 2) / 1700(band 4) / 850(band 5) / 1700(band 66) / 700(band 17) / 850(band 18) / 850(band 19) / 800(band 20) / 850(band 26) / 700(band 12) |
| 5G Bands | FDD N1 / N2 / N3 / N5 / N7 / N8 / N20 / N26 / N28 TDD N38 / N40 / N41 / N66 / N71 / N77 / N78 |
| VoLTE | Yes |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 7 (802.11 a/b/g/n/ac/be/ax) 5GHz 6GHz, MIMO |
| Bluetooth | v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Infrared | Yes |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps |
| Audio Jack | 3.5 mm |
Sensors & Security
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Finger Sensor Position | On-screen |
| Finger Sensor Type | Ultrasonic |
| Face Unlock | Yes |
Manufacturer
| First Arrival | Exp. 18 May 2026 |
| Manufactured By | ZTE |
| Availability | Upcoming |
| Made By | China |
More
| Sensor | Accessory connector, DisplayPort |
Read complete
ZTE nubia RedMagic 11s Pro Specifications
Related Products
ZTE nubia RedMagic 11s Pro User Review
User Reviews
Write a Review
0
0 Ratings
0 Reviews
Positive
0
Mixed
0
Negative
0