Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5G Review
Our Rating
The overall rating is based on review by our experts
5.0
Display
5/10
Cameras
5/10
Battery
5/10
Processor
5/10
Storage
5/10
Good
Bad
বর্তমান যুগে স্মার্টফোন আমাদের দৈনন্দিন জীবনের একটি অপরিহার্য অংশ হয়ে উঠেছে। কাজ, বিনোদন, সামাজিক যো...
Read complete
Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5GReview
Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5G Specifications
General
| Brand | Xiaomi |
| Model | Redmi Note 13 Pro 5G |
| Device Type | Smartphone |
| Price in BD | BDT. 27,500 (Unofficial) |
| Release Date | 21 September 2023 |
| Status | Available |
| Camera | 200 MP |
| Display | 6.67 inches (16.94 cm) |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 7S Gen 2 |
| Battery | 5100 mAh |
Display
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.67 inches (16.94 cm) |
| Resolution | 1220x2712 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 446 ppi |
| Screen to Body Ratio | 89.78 % |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Brightness | 500 nits |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Notch | Punch-hole |
| Features | Multitouch, Dolby Vision |
Hardware & Software
Software
| Operating System | Android |
| OS Version | v13 |
| User Interface | HyperOS |
Processor
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7S Gen 2 |
| CPU | Octa core (2.4 GHz, Quad core, Cortex A78 + 1.95 GHz, Quad core, Cortex A55) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 4 nm |
| GPU | Adreno 710 |
Memory
| Internal Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
Cameras
Main Camera
| Camera Setup | Triple |
| Resolution | 200 MP f/1.7, Wide Angle, Primary Camera, 8 MP f/2.2, Ultra-Wide Angle Camera, 2 MP f/2.4, Macro Camera |
| Sensor | S5KHP3, ISO-CELL |
| Autofocus | Phase Detection autofocus |
| OIS | Yes |
| Flash | Dual-color LED Flash |
| Image Resolution | 16300 x 12300 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | 10 x Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), Burst mode, Film Camera, Beautify, Macro Mode |
| Aperture | f/1.7 |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Filters, Touch to focus, Voice Shutter, Slo-motion, Xiaomi Pro-cut, Macro Video, Short Video Mode |
| Video Recording | 3840x2160, 1920x1080 |
| Video FPS | 60 fps |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 16 MP f/2.5, Wide Angle, Primary Camera |
| Camera Features | Wide Angle |
| Video Recording | 1920x1080, 1280x720 |
| Video FPS | 30 fps |
| Aperture | f/2.5 |
Design & Build
| Dimensions | 161.15 x 74.24 x 7.98 mm |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus), plastic frame, glass back |
| Weight | 187 grams |
| Height | 161.15 mm |
| Width | 74.24 mm |
| Thickness | 7.98 mm |
| Colors | Midnight Black, Aurora Purple (Coral Purple), Ocean Teal, Arctic White |
| Waterproof | Splash proof |
| IP Rating | IP54 |
| Ruggedness | Dust proof |
Battery
| Battery type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 5100 mAh |
| Quick Charging | Turbo, 67W: 51 % in 15 minutes |
| Placement | Non-removable |
| USB Type-C | USB Type-C 2.0 |
Network
SIM 1
| Technology | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM Size | Nano |
| SIM Slot | Nano-SIM, eSIM or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Bands | GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| 3G Bands | UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz |
| 4G Bands | TD-LTE 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41) FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 2600(band 7) / 900(band 8) / 700(band 28) / 1900(band 2) / 1700(band 4) / 850(band 5) / 700(band 13) / 700(band 17) / 850(band 18) / 850(band 19) / 800(band 20) / 850(band 26) |
| 5G Bands | FDD N1 / N3 / N5 / N8 / N28 TDD N40 / N78 |
| VoLTE | Yes |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
| Speed | HSPA, LTE-A (CA), 5G |
SIM 2
| Technology | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM Size | Nano |
| SIM Slot | Nano-SIM, eSIM or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Bands | GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| 3G Bands | UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz |
| 4G Bands | TD-LTE 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41) FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 2600(band 7) / 900(band 8) / 700(band 28) / 1900(band 2) / 1700(band 4) / 850(band 5) / 700(band 13) / 700(band 17) / 850(band 18) / 850(band 19) / 800(band 20) / 850(band 26) |
| 5G Bands | FDD N1 / N3 / N5 / N8 / N28 TDD N40 / N78 |
| VoLTE | Yes |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
| Speed | HSPA, LTE-A (CA), 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) 5GHz |
| Bluetooth | v5.2 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Infrared | Yes |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging |
| SAR Value | Head: 0.856 W/kg, Body: 0.864 W/kg |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Audio Jack | 3.5 mm |
Sensors & Security
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Finger Sensor Position | On-screen |
| Finger Sensor Type | Optical |
| Face Unlock | Yes |
Manufacturer
| First Arrival | 21 September 2023 |
| Manufactured By | Xiaomi |
| Availability | Available |
| Made By | China |
More
| Sensor | Accelerometer, gyro, compass |
Read complete
Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5G Specifications
Related Products
Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5G User Review
User Reviews
Write a Review
0
0 Ratings
0 Reviews
Positive
0
Mixed
0
Negative
0