Xiaomi Redmi Note 12 5G 8GB/256GB Specifications
Our Rating
The overall rating is based on review by our experts
7.3
Display
8/10
Hardware & Software
8/10
Cameras
7/10
Design & Build
7/10
Battery
7/10
Multimedia
7/10
General
| Brand | Xiaomi |
| Model | Redmi Note 12 5G 8GB/256GB |
| Device Type | Smartphone |
| Price in BD | BDT. 15,600 (Unofficial) |
| Release Date | 11 January 2023 |
| Status | Available |
| Camera | Rear: 48+8+2MP / Front: 13MP |
| Display | 6.67 inches (16.94 cm) |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 4 Gen 1 |
| Battery | 5000 mAh |
Display
| Display Type | Super AMOLED |
| Screen Size | 6.67 inches (16.94 cm) |
| Resolution | 1080x2400 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 395 ppi |
| Screen to Body Ratio | 84.97 % |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v3 |
| Bezel-less Display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Brightness | 1200 nits |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Notch | Punch-hole |
Hardware & Software
Software
| Operating System | Android |
| OS Version | v12 |
| User Interface | HyperOS |
Processor
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 4 Gen 1 |
| CPU | Octa core (2 GHz, Dual core, Cortex A78 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 6 nm |
| GPU | Adreno 619 |
Memory
| Internal Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Expandable Memory | Up to 1 TB |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
Cameras
Main Camera
| Camera Setup | Triple |
| Resolution | 48 MP, f/1.8, Wide Angle, Primary Camera, 8 MP, f/2.2, Ultra-Wide Angle Camera, 2 MP, f/2.4, Macro Camera |
| Autofocus | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 8000 x 6000 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) Burst mode Beautify Macro Mode |
| Aperture | f/1.8 |
| Camera Features | Auto Flash, Custom Watermark, Face detection, Filters, Touch to focus, Voice Shutter |
| Video Recording | 1920x1080, 1280x720 |
| Video FPS | 30 fps |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 13 MP, f/2.5, Wide Angle, Primary Camera |
| Video Recording | 1920x1080, 1280x720 |
| Video FPS | 30 fps |
| Aperture | f/2.5 |
Design & Build
| Dimensions | 165.9 x 76.2 x 8 mm (6.53 x 3.00 x 0.31 in) |
| Weight | 188 grams |
| Height | 165.9 mm |
| Width | 76.2 mm |
| Thickness | 8 mm |
| Colors | Frosted Green, Matte Black, Mystique Blue |
| Waterproof | Splash proof |
| IP Rating | IP53 |
| Ruggedness | Dust proof |
Battery
| Battery type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 5000 mAh |
| Quick Charging | Fast, 33W: 50 % in 22 minutes |
| Placement | Non-removable |
| Standby | Up to 624 Hours(2G) |
| Talk Time | Up to 34 Hours(4G) |
| USB Type-C | USB Type-C 2.0 |
Network
SIM 1
| Technology | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM Size | Nano |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| 3G Bands | UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz |
| 4G Bands | TD-LTE 2300(band 40) / 2500(band 41) FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 900(band 8) / 850(band 5) |
| 5G Bands | FDD N1 / N3 / N5 / N8 / N28 TDD N40 / N78 |
| VoLTE | Yes |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
| Speed | HSPA, LTE (CA), 5G |
SIM 2
| Technology | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM Size | Nano |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| 3G Bands | UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz |
| 4G Bands | TD-LTE 2300(band 40) / 2500(band 41) FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 900(band 8) / 850(band 5) |
| 5G Bands | FDD N1 / N3 / N5 / N8 / N28 TDD N40 / N78 |
| VoLTE | Yes |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
| Speed | HSPA, LTE (CA), 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) 5GHz |
| Bluetooth | v5.1 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Infrared | Yes |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio Jack | 3.5 mm |
Sensors & Security
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Finger Sensor Position | Side-mounted |
| Face Unlock | Yes |
Manufacturer
| First Arrival | 11 January 2023 |
| Manufactured By | Xiaomi |
| Availability | Available |
| Made By | China |
More
| Sensor | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Read complete
Xiaomi Redmi Note 12 5G 8GB/256GB Specifications
Related Products
Xiaomi Redmi Note 12 5G 8GB/256GB User Review
User Reviews
Write a Review
3.9
27 Ratings
7 Reviews
Positive
6
Mixed
0
Negative
1
Md Naieem hossain
10 months ago
redmi note 12 5G 8 256
Ay ta pabo kivabe
RAFIQUL ISLAM
10 months ago
Very good
Nice phone
Sajid
10 months ago
barite
আমার বাড়িতে দিয়ে যেতে হবে
Md Akram
10 months ago
Good
Good phone
Write a Review
Reviews (7)
Md Naieem hossain
10 months ago
redmi note 12 5G 8 256
Ay ta pabo kivabe
RAFIQUL ISLAM
10 months ago
Very good
Nice phone
Sajid
10 months ago
barite
আমার বাড়িতে দিয়ে যেতে হবে
Md Akram
10 months ago
Good
Good phone
Sanoar
10 months ago
Good
Bab mobile old version
Saim
10 months ago
Good
I by the this mob. Now where I'm going to by this. I'm living coxs bazar shodor
MD Ismail
10 months ago
Rebmi not 12
আমি এই মোবাইল টা নিতে চাই