Walton Primo S6 infinity Specifications
Our Rating
The overall rating is based on review by our experts
6.2
Display
6/10
Hardware & Software
6/10
Cameras
6/10
Design & Build
6/10
Battery
6/10
Multimedia
7/10
General
| Brand | Walton |
| Model | Primo S6 infinity |
| Device Type | Smartphone |
| Price in BD | BDT. 14,499 (Official) |
| Release Date | 08 February 2018 |
| Status | Available |
| Camera | 13 MP |
| Display | 5.5 inches (13.97 cm) |
| Processor | Mediatek MT6737T |
| Battery | 3000 mAh |
Display
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 5.5 inches (13.97 cm) |
| Resolution | 720x1440 px (HD) |
| Pixel Density | 320 ppi |
| Screen to Body Ratio | 84.0 % |
| Screen Protection | 2.5D curved glass |
| Bezel-less Display | Yes with notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Notch | Yes |
Hardware & Software
Software
| Operating System | Android |
| OS Version | v8.0 (Oreo) |
Processor
| Chipset | Mediatek MT6737T |
| CPU | Quad-core, 1.3 GHz |
| CPU Cores | 4 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| GPU | Mali-T720 |
Memory
| Internal Storage | 32 GB |
| Expandable Memory | Up to 256 GB |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 3 GB |
| RAM Type | LPDDR3 |
Cameras
Main Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 13 MP, f/2.0, Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Aperture | f/2.0 |
| Camera Features | Flashlight, Face Beauty, Touch to focus |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 8 MP, f/2.2 Primary Camera |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Aperture | f/2.2 |
Design & Build
| Dimensions | 148 x 71.5 x 8.1 mm |
| Weight | 146 grams |
| Height | 148 mm |
| Width | 71.5 mm |
| Thickness | 8.1 mm |
| Colors | Blue, Golden, Gray |
Battery
| Battery type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 3000 mAh |
| Placement | Non-removable |
Network
SIM 1
| Technology | 2G, 3G, 4G |
| SIM Size | Nano |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM/GPRS/EDGE 850/900/1800/1900 MHz |
| 3G Bands | UMTS 900/2100 MHz |
| 4G Bands | LTE FDD 900/1800/2100 MHz) Network Speed GPRS/EDGE/3G/HSPA+/4G |
| VoLTE | Yes |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
| Speed | HSPA, LTE-A |
SIM 2
| Technology | 2G |
| SIM Size | Nano |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM/GPRS/EDGE 850/900/1800/1900 MHz |
| VoLTE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE-A |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 4 (802.11 b/g/n) |
| Bluetooth | v4.2 |
| GPS | Yes with A-GPS |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging, microUSB 2.0 |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Video | 1080p@30fps |
| Document Reader | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
Sensors & Security
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Finger Sensor Position | Rear-mounted |
| Face Unlock | Yes |
Manufacturer
| First Arrival | 08 February 2018 |
| Manufactured By | Walton |
| Availability | Available |
| Made By | Bangladesh |
More
| Sensor | Accelerometer, proximity, compass |
Read complete
Walton Primo S6 infinity Specifications
Related Products
Walton Primo S6 infinity User Review
User Reviews
Write a Review
0
0 Ratings
0 Reviews
Positive
0
Mixed
0
Negative
0