Walton Primo F7 Specifications
Our Rating
The overall rating is based on review by our experts
6.0
Display
6/10
Hardware & Software
6/10
Cameras
6/10
Design & Build
6/10
Battery
6/10
Multimedia
6/10
General
| Brand | Walton |
| Model | Primo F7 |
| Device Type | Smartphone |
| Price in BD | BDT. 4,890 (Official) |
| Status | Available |
| Camera | 5 MP |
| Display | 5.0 inches (12.7 cm) |
| Processor | 480x854 px |
| Battery | 2000 mAh |
Display
| Display Type | TFT |
| Screen Size | 5.0 inches (12.7 cm) |
| Resolution | 480x854 px |
| Pixel Density | 196 ppi |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen |
| Notch | Yes |
Hardware & Software
Software
| Operating System | Android |
| OS Version | v6.0 |
Processor
| Chipset | MediaTek MT6580M |
| CPU | 1.3GHz ARM Cortex-A7 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 28 nm |
| GPU | Mali-400MP2 |
Memory
| Internal Storage | 8 GB |
| Expandable Memory | Up to 64 GB |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 1 GB |
Cameras
Main Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 5 MP, Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 4128 x 3096 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Auto Flash, Face detection, Filters, Touch to focus |
| Video Recording | 1280x720 |
| Video FPS | 30 fps |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 0.3 MP, Primary Camera |
| Video Recording | 1280x720 |
| Video FPS | 30 fps |
Design & Build
| Dimensions | 146.3 x 73.7 x 9.8 mm |
| Build | Back: Plastic |
| Weight | 120 grams |
| Height | 146.3 mm |
| Width | 73.7 mm |
| Thickness | 9.8 mm |
| Colors | Gold |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 2000 mAh |
| Placement | Removable |
| Standby | Up to 250 Hours(2G) |
| Talk Time | Up to 10 Hours(3G) |
Network
SIM 1
| Technology | 2G, 3G |
| SIM Size | Mini |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| 3G Bands | UMTS 2100 / 900 MHz |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
| Speed | HSPA |
SIM 2
| Technology | 2G |
| SIM Size | Mini |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
| Speed | HSPA |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 4 (802.11 b/g/n) |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Video | 720p@30fps |
| Document Reader | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
Sensors & Security
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
Manufacturer
| First Arrival | 08 November 2016 |
| Manufactured By | Walton |
| Availability | Available |
| Made By | Bangladesh |
More
| Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope |
Read complete
Walton Primo F7 Specifications
Related Products
Walton Primo F7 User Review
User Reviews
Write a Review
0
0 Ratings
0 Reviews
Positive
0
Mixed
0
Negative
0