Symphony V99 Specifications
Our Rating
The overall rating is based on review by our experts
5.8
Display
6/10
Hardware & Software
6/10
Cameras
6/10
Design & Build
6/10
Battery
6/10
Multimedia
5/10
General
| Brand | Symphony |
| Model | V99 |
| Device Type | Smartphone |
| Price in BD | BDT. 3,990 (Official) |
| Release Date | 24 September 2019 |
| Status | Available |
| Camera | 5 MP |
| Display | 5.0 inches (12.7 cm) |
| Processor | Spreadtrum SC9850 |
| Battery | 2000 mAh |
Display
| Display Type | TN |
| Screen Size | 5.0 inches (12.7 cm) |
| Resolution | '480x854 px |
| Pixel Density | 195 ppi |
| Screen to Body Ratio | 61.9% |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen |
| Notch | Yes |
Hardware & Software
Software
| Operating System | Android |
| OS Version | v8.1 |
Processor
| Chipset | Spreadtrum SC9850 |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz |
| CPU Cores | 4 Cores |
| GPU | Mali-T820 |
Memory
| Internal Storage | 8 GB |
| Expandable Memory | Up to 32 GB |
| RAM | 1 GB |
Cameras
Main Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 5 MP, Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Flash | Yes |
| Zoom | Digital Zoom |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 2 MP, Primary Camera |
Design & Build
| Dimensions | 145 x 73 x 10 mm |
| Weight | 110 grams |
| Height | 145 mm |
| Width | 73 mm |
| Thickness | 10 mm |
| Colors | Gold |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Capacity | 2000 mAh |
| Placement | Removable |
| Standby | Up to 340 h |
| Talk Time | Up to 5.5 h |
Network
SIM 1
| Technology | 2G, 3G |
| SIM Size | Mini |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| 3G Bands | UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz |
| 4G Bands | TD-LTE 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41) / 1900(band 39) FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 2600(band 7) |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
| Speed | HSPA |
SIM 2
| Technology | 2G, 3G |
| SIM Size | Mini |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| 3G Bands | UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz |
| 4G Bands | TD-LTE 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41) / 1900(band 39) FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 2600(band 7) |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
| Speed | HSPA |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 3 (802.11 b/g) |
| Bluetooth | v4.2 |
| GPS | Yes with A-GPS |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| USB | MicroUSB 2.0 |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Document Reader | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
Sensors & Security
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
Manufacturer
| First Arrival | 24 September 2019 |
| Manufactured By | Symphony |
| Availability | Available |
| Made By | China |
More
| Sensor | Accelerometer, proximity, compass |
Read complete
Symphony V99 Specifications
Related Products
Symphony V99 User Review
User Reviews
Write a Review
0
0 Ratings
0 Reviews
Positive
0
Mixed
0
Negative
0