Nokia N95 8GB Specifications
Our Rating
The overall rating is based on review by our experts
6.0
Display
6/10
Hardware & Software
6/10
Cameras
6/10
Design & Build
6/10
Battery
6/10
Multimedia
6/10
General
| Brand | Nokia |
| Model | N95 8GB |
| Device Type | Symbian |
| Price in BD | BDT. 33,350 (Official) |
| Release Date | 01 October 2007 |
| Status | Available |
| Camera | 5 MP |
| Display | 2.8 inches (7.11 cm) |
| Battery | 1200 mAh |
Display
| Display Type | TFT |
| Screen Size | 2.8 inches (7.11 cm) |
| Resolution | 240x320 px |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen to Body Ratio | 46.3 % |
Hardware & Software
Software
| Operating System | Symbian OS |
| OS Version | v9.2 |
| User Interface | S60 rel. 3.1 |
Processor
| CPU | 332 MHz Dual ARM 11 |
| GPU | 3D Graphics HW Accelerator |
Memory
| Internal Storage | 8 GB |
| RAM | 128 MB |
Cameras
Main Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 5 MP, Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Zoom | Digital Zoom |
| Video Recording | 640x480 |
| Video FPS | 25 fps |
Design & Build
| Dimensions | 99 x 53 x 21 mm, 96 cc (3.90 x 2.09 x 0.83 in) |
| Weight | 128 grams |
| Height | 99 mm |
| Width | 53 mm |
| Thickness | 21 mm |
| Colors | Black |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 1200 mAh |
| Placement | Removable |
| Standby | Up to 280 Hours(2G) |
| Talk Time | Up to 6 Hours(2G) |
Network
SIM 1
| Technology | 2G, 3G |
| SIM Size | Mini |
| SIM Slot | Single SIM, GSM |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 2100 |
| GPRS | Class 32, 64.2 - 107 kbps |
| EDGE | Class 32, 177.6 kbps |
| Speed | HSPA |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 3 (802.11 b/g) |
| Bluetooth | v2.0 |
| GPS | Yes with A-GPS |
| USB | miniUSB 2.0 |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration, MP3, Ringtones |
| Video | 480p@30fps |
| Audio Jack | 3.5 mm |
Manufacturer
| First Arrival | 01 October 2007 |
| Manufactured By | Nokia |
| Availability | Available |
| Made By | Finland |
Read complete
Nokia N95 8GB Specifications
Related Products
Nokia N95 8GB User Review
User Reviews
Write a Review
0
0 Ratings
0 Reviews
Positive
0
Mixed
0
Negative
0