Nokia C2-05 Specifications
Our Rating
The overall rating is based on review by our experts
5.5
Display
6/10
Hardware & Software
5/10
Cameras
5/10
Design & Build
6/10
Battery
6/10
Multimedia
5/10
General
| Brand | Nokia |
| Model | C2-05 |
| Device Type | FeaturePhone |
| Price in BD | BDT. 5,300 (Official) |
| Release Date | 30 December 2011 |
| Status | Available |
| Camera | 0.3 MP |
| Display | 2 inches (5.08 cm) |
| Battery | 860 mAh |
Display
| Display Type | TFT |
| Screen Size | 2 inches (5.08 cm) |
| Resolution | 240x320 px |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Pixel Density | 200 ppi |
| Screen to Body Ratio | 26.1% |
Hardware & Software
Software
| Operating System | FeaturePhone |
Memory
| Internal Storage | 64 MB |
| Expandable Memory | Up to 32 GB |
Cameras
Main Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 0.3 MP Primary Camera |
| Zoom | Digital Zoom |
Design & Build
| Dimensions | 99.4 x 47.8 x 16.3 mm, 59.5 cc (3.91 x 1.88 x 0.64 in) |
| Weight | 98.5 grams |
| Height | 99.4 mm |
| Width | 47.8 mm |
| Thickness | 16.30 mm |
| Colors | Pink, Peacock Blue, Dynamic Grey |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Capacity | 860 mAh |
| Placement | Removable |
| Standby | Up to 600 h |
| Talk Time | Up to 5 h |
Network
SIM 1
| Technology | 2G |
| SIM Size | Mini-SIM |
| SIM Slot | Single SIM, GSM |
| 2G Bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | Class 12 |
Connectivity
| Bluetooth | v2.1 |
| USB | MicroUSB 2.0 |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
Manufacturer
| First Arrival | 30 December 2011 |
| Manufactured By | Nokia |
| Availability | Available |
| Made By | Finland |
Read complete
Nokia C2-05 Specifications
Related Products
Nokia C2-05 User Review
User Reviews
Write a Review
0
0 Ratings
0 Reviews
Positive
0
Mixed
0
Negative
0