Nokia Asha 230 Specifications
Our Rating
The overall rating is based on review by our experts
6.0
Display
6/10
Hardware & Software
6/10
Cameras
6/10
Design & Build
6/10
Battery
6/10
Multimedia
6/10
General
| Brand | Nokia |
| Model | Asha 230 |
| Device Type | Smartphone |
| Price in BD | BDT. 4,999 (Official) |
| Release Date | 14 February 2014 |
| Status | Available |
| Camera | 1.3 MP |
| Display | 2.8 inches (7.11 cm) |
| Battery | 1020 mAh |
Display
| Display Type | TFT |
| Screen Size | 2.8 inches (7.11 cm) |
| Resolution | 240x320 px |
| Pixel Density | 143 ppi |
| Screen to Body Ratio | 41.67 % |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen |
Hardware & Software
Software
| Operating System | Nokia Asha software platform |
| OS Version | v1.1.1 |
Memory
| Expandable Memory | Up to 32 GB |
| RAM | 64 MB |
Cameras
Main Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 1.3 MP, Primary Camera |
| Image Resolution | 1280 x 960 Pixels |
| Zoom | 3 x Digital Zoom |
| Video Recording | 320x240 |
| Video FPS | 25 fps |
Design & Build
| Dimensions | 99.5 x 58.6 x 13.2 mm, 66.1 cc (3.92 x 2.31 x 0.52 in) |
| Weight | 89.3 grams |
| Height | 99.5 mm |
| Width | 58.6 mm |
| Thickness | 13.2 mm |
| Colors | Bright Red, Yellow, Bright Green, White, Cyan, Black |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Capacity | 1020 mAh |
| Placement | Removable |
| Standby | Up to 504 h |
| Talk Time | Up to 12 h |
Network
SIM 1
| Technology | 2G |
| SIM Size | Micro |
| SIM Slot | Single SIM, GSM |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - RM-987 |
| GPRS | Up to 42.8 kbps |
| EDGE | Up to 236.8 kbps |
Connectivity
| Bluetooth | v3.0 |
| GPS | Yes with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Document Reader | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
Sensors & Security
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
Manufacturer
| First Arrival | 14 February 2014 |
| Manufactured By | Nokia |
| Availability | Available |
| Made By | Finland |
More
| Sensor | Accelerometer, proximity |
Read complete
Nokia Asha 230 Specifications
Related Products
Nokia Asha 230 User Review
User Reviews
Write a Review
0
0 Ratings
0 Reviews
Positive
0
Mixed
0
Negative
0