Nokia 1600 Specifications
Our Rating
The overall rating is based on review by our experts
5.5
Display
5/10
Hardware & Software
5/10
Cameras
5/10
Design & Build
6/10
Battery
6/10
Multimedia
6/10
General
| Brand | Nokia |
| Model | 1600 |
| Device Type | FeaturePhone |
| Price in BD | BDT. 3,400 (Official) |
| Release Date | 10 June 2005 |
| Status | Available |
| Display | 1.4 inches |
| Battery | 900 mAh |
Display
| Display Type | CSTN |
| Screen Size | 1.4 inches |
| Resolution | 96x68 px |
| Pixel Density | 84 ppi |
| Screen to Body Ratio | 12.7 % |
Hardware & Software
Software
| Operating System | FeaturePhone |
Memory
| Expandable Memory | 4 MB |
Design & Build
| Dimensions | 104 x 45 x 17 mm (4.09 x 1.77 x 0.67 in) |
| Weight | 85 grams |
| Height | 104 mm |
| Width | 45 mm |
| Thickness | 17 mm |
| Colors | Xpress-on covers |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Capacity | 900 mAh |
| Placement | Removable |
| Standby | Up to 450 h |
| Talk Time | Up to 5 h 30 min |
Network
SIM 1
| Technology | 2G |
| SIM Size | Mini |
| SIM Slot | Single SIM, GSM |
| 2G Bands | GSM 900 / 1800 |
SIM 2
| VoLTE | VoLTE |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration; Polyphonic(20) ringtones, composer |
| Document Reader | Yes |
Manufacturer
| First Arrival | 10 June 2005 |
| Manufactured By | Nokia |
| Availability | Available |
| Made By | Finland |
Read complete
Nokia 1600 Specifications
Related Products
Nokia 1600 User Review
User Reviews
Write a Review
4
4 Ratings
1 Reviews
Positive
1
Mixed
0
Negative
0
sha newaj
8 months ago
valo
cooler display. new phone?