Nokia 105 (2017) Specifications
Our Rating
The overall rating is based on review by our experts
5.5
Display
6/10
Hardware & Software
5/10
Cameras
5/10
Design & Build
6/10
Battery
6/10
Multimedia
5/10
General
| Brand | Nokia |
| Model | 105 (2017) |
| Device Type | FeaturePhone |
| Price in BD | BDT. 1,499 (Official) |
| Release Date | 20 July 2017 |
| Status | Available |
| Display | 1.8 inches (4.57 cm) |
| Battery | 800 mAh |
Display
| Display Type | TFT |
| Screen Size | 1.8 inches (4.57 cm) |
| Resolution | 120x160 px |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Pixel Density | 111 ppi |
| Screen to Body Ratio | 18.1% |
Hardware & Software
Software
| Operating System | FeaturePhone |
Design & Build
| Dimensions | 112 x 49.5 x 14.4 mm |
| Weight | 73 grams |
| Height | 112 mm |
| Width | 49.5 mm |
| Thickness | 14.4 mm |
| Colors | Black, Blue |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Capacity | 800 mAh |
| Placement | Removable |
Network
SIM 1
| Technology | 2G |
| SIM Size | Mini |
| SIM Slot | Single SIM, GSM |
| 2G Bands | GSM 900 / 1800 |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Document Reader | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
Manufacturer
| First Arrival | 20 July 2017 |
| Manufactured By | Nokia |
| Availability | Available |
| Made By | Finland |
Read complete
Nokia 105 (2017) Specifications
Related Products
Nokia 105 (2017) User Review
User Reviews
Write a Review
0
0 Ratings
0 Reviews
Positive
0
Mixed
0
Negative
0