Motorola Razr 2025 Specifications
Our Rating
The overall rating is based on review by our experts
7.8
Display
8/10
Hardware & Software
8/10
Cameras
8/10
Design & Build
8/10
Battery
7/10
General
| Brand | Motorola |
| Model | Razr 2025 |
| Device Type | Smartphone |
| Price in BD | BDT. 85,000 (Expected) |
| Release Date | Exp. 24 April 2025 |
| Status | Upcoming |
| Camera | Rear: 50+13MP / Front: 32MP |
| Display | 6.9 inches (17.53 cm) |
| Processor | Mediatek Dimensity 7400X |
| Battery | 4500 mAh |
Display
| Display Type | Foldable LTPO AMOLED |
| Screen Size | 6.9 inches (17.53 cm) |
| Resolution | 1080x2640 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 22:9 |
| Pixel Density | 413 ppi |
| Screen to Body Ratio | 85.33% |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Brightness | 3000 nits |
| HDR 10 / HDR + support | HDR 10+ |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Notch | Punch-hole |
Hardware & Software
Software
| Operating System | Android |
| OS Version | v15 |
Processor
| Chipset | Mediatek Dimensity 7400X |
| CPU | Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 4 nm |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
Memory
| Internal Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
Cameras
Main Camera
| Camera Setup | Dual |
| Resolution | 50 MP, f/1.7, Wide Angle, Primary Camera, 13 MP, f/2.0, Ultra-Wide Angle Camera |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Aperture | f/1.7 |
| Camera Features | Auto Flash, Face detection, Touch to focus, Auto Night Vision, Auto Smile Capture, Scan (Powered By Adobe Scan), Photo Booth, Portrait Mode, Night Vision, Pro Mode, Face Retouch, Gesture Selfie, Live Filters |
| Video Recording | 3840x2160, 1920x1080 |
| Video FPS | 60 fps, 30 fps |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 32 MP, f/2.4, Wide Angle Camera |
| Video Recording | 3840x2160, 1920x1080 |
| Video FPS | 60 fps, 30 fps |
| Aperture | f/2.4 |
Design & Build
| Dimensions | 171.30 x 73.99 x 7.25 mm |
| Build | Back: Silicone polymer |
| Weight | Back: Silicone polymer |
| Height | 171.30 mm |
| Width | 73.99 mm |
| Thickness | 7.25mm |
| Colors | Pantone: Gibraltar Sea, Spring Bud, Lightest Sky, Parfait Pink |
| Waterproof | Water proof (up to 1.5m for 30 min) |
| IP Rating | IP48 |
| Ruggedness | Dust proof |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 4500 mAh |
| Wireless Charging | 15W wireless |
| Quick Charging | 30W wired |
| Placement | Non-removable |
| USB Type-C | USB Type-C 2.0 |
Network
SIM 1
| Technology | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM Size | Nano |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| 3G Bands | UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz |
| 4G Bands | TD-LTE 3500(band 48) / 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41) / 2100(band 34) / 1900(band 39) / 3500(band 42) FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 900(band 8) / 700(band 28) / 850(band 5) / 850(band 19) |
| 5G Bands | FDD N1 / N3 / N5 / N8 / N28 TDD N38 / N40 / N41 / N48 / N77 / N78 |
| VoLTE | Yes |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
SIM 2
| Technology | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM Size | eSIM |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| 3G Bands | UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz |
| 4G Bands | TD-LTE 3500(band 48) / 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41) / 2100(band 34) / 1900(band 39) / 3500(band 42) FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 900(band 8) / 700(band 28) / 850(band 5) / 850(band 19) |
| 5G Bands | FDD N1 / N3 / N5 / N8 / N28 TDD N38 / N40 / N41 / N48 / N77 / N78 |
| VoLTE | Yes |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax) 5GHz, MIMO |
| Bluetooth | v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging |
Multimedia
| Loudspeaker | Dual Stereo Speakers |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Audio Jack | USB Type-C |
Sensors & Security
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Finger Sensor Position | Side-mounted |
| Face Unlock | Yes |
Manufacturer
| First Arrival | Exp. 24 April 2025 |
| Manufactured By | Motorola |
| Availability | Upcoming |
| Made By | USA |
More
| Sensor | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Read complete
Motorola Razr 2025 Specifications
Related Products
Motorola Razr 2025 User Review
User Reviews
Write a Review
0
0 Ratings
0 Reviews
Positive
0
Mixed
0
Negative
0