Lava Iris 250 Specifications
Our Rating
The overall rating is based on review by our experts
6.0
Display
6/10
Hardware & Software
6/10
Cameras
6/10
Design & Build
6/10
Battery
6/10
General
| Brand | Lava |
| Model | Iris 250 |
| Device Type | Smartphone |
| Price in BD | BDT. 5,290 (Official) |
| Release Date | 19 September 2014 |
| Status | Available |
| Camera | 3.2 MP |
| Display | 4.0 inches (10.16 cm) |
| Processor | MediaTek MT6572 |
| Battery | 1400 mAh |
Display
| Display Type | TFT |
| Screen Size | 4.0 inches (10.16 cm) |
| Resolution | 480x800 px |
| Aspect Ratio | 5:3 |
| Pixel Density | 233 ppi |
| Screen to Body Ratio | 58.6 % |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen |
| Notch | Yes |
Hardware & Software
Software
| Operating System | Android |
| OS Version | v4.4.2 (Kitkat) |
Processor
| Chipset | MediaTek MT6572 |
| CPU | Dual core, 1 GHz |
| CPU Cores | 2 Cores |
| GPU | Mali-400 |
Memory
| Internal Storage | 4 GB |
| Expandable Memory | Up to 32 GB |
| RAM | 512 MB |
Cameras
Main Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 3.2 MP, Primary Camera |
| Flash | Dual LED Flash |
| Image Resolution | 2048 x 1536 Pixels |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | Burst mode |
| Camera Features | Flashlight, Face Baeauty |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | VGA Camera |
Design & Build
| Dimensions | 121.5 x 63.9 x 9.8 mm |
| Height | 121.5 mm |
| Width | 63.9 mm |
| Thickness | 9.8 mm |
| Colors | Black, White |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Capacity | 1400 mAh |
| Placement | Removable |
| Standby | Up to 250 Hours(3G) / Up to 250 Hours(2G) |
| Talk Time | Up to 11.2 Hours(3G) / Up to 11.5 Hours(2G) |
Network
SIM 1
| Technology | 2G, 3G |
| SIM Size | Mini |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 1800 / 900 MHz |
| 3G Bands | UMTS 2100 MHz |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
| Speed | HSPA |
SIM 2
| Technology | 2G, 3G |
| SIM Type | Mini |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 1800 / 900 MHz |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
| Speed | HSPA |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 4 (802.11 b/g/n) |
| Bluetooth | v2.1 |
| GPS | Yes with A-GPS |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Document Reader | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
Sensors & Security
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
Manufacturer
| First Arrival | 19 September 2014 |
| Manufactured By | Lava |
| Availability | Available |
| Made By | India |
More
| Sensor | Proximity sensor, Accelerometer |
Read complete
Lava Iris 250 Specifications
Related Products
Lava Iris 250 User Review
User Reviews
Write a Review
0
0 Ratings
0 Reviews
Positive
0
Mixed
0
Negative
0