Itel A56 Specifications
Our Rating
The overall rating is based on review by our experts
6.2
Display
6/10
Hardware & Software
6/10
Cameras
6/10
Design & Build
6/10
Battery
7/10
Multimedia
6/10
General
| Brand | Itel |
| Model | A56 |
| Device Type | Smartphone |
| Price in BD | BDT. 6,000 (Official) |
| Release Date | 06 June 2020 |
| Status | Available |
| Camera | Rear: 8+0.3MP / Front: 5MP |
| Display | 6.0 inches (68.9 cm2) |
| Processor | Unisoc Spreadtrum SC7731E |
| Battery | 4000 mAh |
Display
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 6.0 inches (68.9 cm2) |
| Resolution | 480x960 px |
| Aspect Ratio | 18:9 |
| Pixel Density | 242 ppi |
| Screen to Body Ratio | 73.2 % |
| Screen Protection | Scratch Resistant Glass |
| Bezel-less Display | Yes with notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Brightness | 480 nits |
| Refresh Rate | 60 Hz |
Hardware & Software
Software
| Operating System | Android |
| OS Version | v9.0 (Pie) |
| User Interface | Go Edition |
Processor
| Chipset | Unisoc Spreadtrum SC7731E |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 32 nm |
| GPU | ARM Mali T820 MP1 |
Memory
| Internal Storage | 16 GB |
| Expandable Memory | Up to 64 GB |
| RAM | 1 GB |
Cameras
Main Camera
| Camera Setup | Dual |
| Resolution | 8 MP, f/1.8, Primary Camera, 0.3 MP, Camera |
| Autofocus | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Settings | Exposure compensation |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) |
| Aperture | f/1.8 |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 5 MP, f/2.0, Primary Camera |
| Flash | FF LED Flash |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Aperture | f/2.0 |
Design & Build
| Dimensions | 159.7 x 77.7 x 8.9 mm |
| Build | Back: Plastic |
| Weight | 164 grams |
| Height | 159.7 mm |
| Width | 77.7 mm |
| Thickness | 8.9 mm |
| Colors | Aqua Blue, Champagne Gold, Deep Black |
Battery
| Battery type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 4000 mAh |
| Quick Charging | 18W Fast charging, 50% in 60 min |
| Standby | Up to 120 hours |
| Talk Time | Up to 30 hours(2G) |
Network
SIM 1
| Technology | 2G, 3G, 4G |
| SIM Size | Nano |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 1800 / 850 / 900 MHz |
| 3G Bands | UMTS 2100 / 850 / 900 MHz |
| 4G Bands | TD-LTE 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41) / 2100(band 34) / 1900(band 39) FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 900(band 8) / 700(band 28) / 850(band 5) |
| VoLTE | Yes |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
SIM 2
| Technology | 2G, 3G, 4G |
| SIM Size | Nano |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 1800 / 850 / 900 MHz |
| 3G Bands | UMTS 2100 / 850 / 900 MHz |
| 4G Bands | TD-LTE 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41) / 2100(band 34) / 1900(band 39) FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 900(band 8) / 700(band 28) / 850(band 5) |
| VoLTE | Yes |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 4 (802.11 a/b/g/n/ac) |
| Bluetooth | v4.2 |
| GPS | Yes with A-GPS |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging, microUSB 2.0 |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Video | 720p@30fps |
| Audio Jack | 3.5 mm |
Sensors & Security
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Finger Sensor Position | Rear-mounted |
| Face Unlock | Yes |
Manufacturer
| First Arrival | 06 June 2020 |
| Manufactured By | Itel |
| Availability | Available |
| Made By | China |
More
| Sensor | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Read complete
Itel A56 Specifications
Related Products
Itel A56 User Review
User Reviews
Write a Review
0
0 Ratings
0 Reviews
Positive
0
Mixed
0
Negative
0