Huawei Ascend Mate7 Specifications
Our Rating
The overall rating is based on review by our experts
6.5
Display
7/10
Hardware & Software
7/10
Cameras
6/10
Design & Build
6/10
Battery
7/10
Multimedia
6/10
General
| Brand | Huawei |
| Model | Ascend Mate7 |
| Device Type | Smartphone |
| Price in BD | BDT. 52,750 (Official) |
| Release Date | 01 October 2014 |
| Status | Available |
| Camera | 13 MP |
| Display | 6.0 inches (15.24 cm) |
| Processor | 1080x1920 px (FULL HD) |
| Battery | 4100 mAh |
Display
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 6.0 inches (15.24 cm) |
| Resolution | 1080x1920 px (FULL HD) |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Density | 368 ppi |
| Screen to Body Ratio | 77.6 % |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Bezel-less Display | Yes with notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Notch | Yes |
Hardware & Software
Software
| Operating System | Android |
| OS Version | v4.4.2 |
| User Interface | EMUI |
Processor
| Chipset | HiSilicon Kirin 925 |
| CPU | Octa core (1.8 GHz, Quad core, Cortex A15 + 1.3 GHz, Quad core, Cortex A7) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| GPU | Mali-T628 MP6 |
Memory
| Internal Storage | 16 GB |
| Expandable Memory | Up to 16 GB |
| RAM | 2 GB |
Cameras
Main Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 13 MP f/2.0, Primary Camera |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 4128 x 3096 Pixels |
| Zoom | Digital Zoom |
| Aperture | f/2.0 |
| Camera Features | Auto Flash, Touch to focus |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 5 MP, Primary Camera |
Design & Build
| Dimensions | 157 x 81 x 7.9 mm |
| Weight | 185 grams |
| Height | 157 mm |
| Width | 81 mm |
| Thickness | 7.9 mm |
| Colors | Obsidian black, Moonlight silver, Amber gold |
Battery
| Battery type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 4100 mAh |
| Placement | Removable |
Network
SIM 1
| Technology | 2G, 3G, 4G |
| SIM Size | Micro |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| 3G Bands | UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz |
| 4G Bands | TD-LTE 2300(band 40) FD-LTE 1800(band 3) |
| VoLTE | Yes |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat6 300/50 Mbps |
SIM 2
| Technology | 2G, 3G, 4G |
| SIM Size | Micro |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| 3G Bands | UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz |
| 4G Bands | TD-LTE 2300(band 40) FD-LTE 1800(band 3) |
| VoLTE | Yes |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat6 300/50 Mbps |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 4 (802.11 a/b/g/n) |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging, microUSB 2.0 |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Video | 1080p@30fps |
| Document Reader | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
Sensors & Security
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Finger Sensor Position | Rear-mounted |
| Face Unlock | Yes |
Manufacturer
| First Arrival | 01 October 2014 |
| Manufactured By | Huawei |
| Availability | Available |
| Made By | China |
More
| Sensor | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Read complete
Huawei Ascend Mate7 Specifications
Related Products
Huawei Ascend Mate7 User Review
User Reviews
Write a Review
0
0 Ratings
0 Reviews
Positive
0
Mixed
0
Negative
0