Samsung Keystone 3 Specifications
Our Rating
The overall rating is based on review by our experts
5.5
Display
6/10
Hardware & Software
5/10
Cameras
5/10
Design & Build
6/10
Battery
6/10
Multimedia
5/10
General
| Brand | Samsung |
| Model | Keystone 3 |
| Device Type | FeaturePhone |
| Price in BD | BDT. 1,590 (Official) |
| Release Date | 15 August 2010 |
| Status | Available |
| Display | 1.5 inches (7.3 cm2) |
| Battery | 800 mAh |
Display
| Display Type | TFT |
| Screen Size | 1.5 inches (7.3 cm2) |
| Resolution | 128x128 px |
Hardware & Software
Software
| Operating System | FeaturePhone |
Memory
| RAM | 4 MB |
Design & Build
| Dimensions | 108 x 45 x 13.2 mm |
| Weight | 66 grams |
| Height | 108 mm |
| Width | 45 mm |
| Thickness | 13.2 mm |
| Colors | White, Black |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Capacity | 800 mAh |
| Placement | Removable |
Network
SIM 1
| Technology | 2G |
| SIM Size | Mini |
| SIM Slot | Single SIM, GSM |
| 2G Bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 10 |
Connectivity
| USB | USB 2.0 |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Manufacturer
| First Arrival | 15 August 2010 |
| Manufactured By | Samsung |
| Availability | Available |
| Made By | Korea |
Read complete
Samsung Keystone 3 Specifications
Related Products
Samsung Keystone 3 User Review
User Reviews
Write a Review
0
0 Ratings
0 Reviews
Positive
0
Mixed
0
Negative
0