Samsung Guru Music 2 Specifications
Our Rating
The overall rating is based on review by our experts
5.5
Display
6/10
Hardware & Software
5/10
Cameras
5/10
Design & Build
6/10
Battery
6/10
Multimedia
5/10
General
| Brand | Samsung |
| Model | Guru Music 2 |
| Device Type | FeaturePhone |
| Price in BD | BDT. 1,990 (Official) |
| Release Date | 20 June 2014 |
| Status | Available |
| Display | 2.0 inches (5.08 cm) |
| Battery | 800 mAh |
Display
| Display Type | TFT |
| Screen Size | 2.0 inches (5.08 cm) |
| Resolution | 128x160 px |
| Pixel Density | 102 ppi |
| Screen to Body Ratio | 24.1% |
Hardware & Software
Software
| Operating System | FeaturePhone |
Processor
| CPU | 208 MHz |
Design & Build
| Dimensions | 112.7 x 46.4 x 13.1 mm (4.44 x 1.83 x 0.52 in) |
| Weight | 75 grams |
| Height | 112.7 mm |
| Width | 46.4 mm |
| Thickness | 13.1 mm |
| Colors | White |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Capacity | 800 mAh |
| Placement | Removable |
| Talk Time | Up to 11 h (3G) |
Network
SIM 1
| Technology | 2G |
| SIM Size | Mini |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 900 / 1800 |
SIM 2
| Technology | 2G |
| SIM Size | Mini |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 900 / 1800 |
Connectivity
| USB | microUSB 2.0 |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Document Reader | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
Manufacturer
| First Arrival | 20 June 2014 |
| Manufactured By | Samsung |
| Availability | Available |
| Made By | Korea |
Read complete
Samsung Guru Music 2 Specifications
Related Products
Samsung Guru Music 2 User Review
User Reviews
Write a Review
4
4 Ratings
1 Reviews
Positive
1
Mixed
0
Negative
0
Mahin Ahmed
7 months ago
Phone kal er lagbei
Kal er modde lagbei