Samsung C3322 Specifications
Our Rating
The overall rating is based on review by our experts
6.0
Display
6/10
Hardware & Software
6/10
Cameras
6/10
Design & Build
6/10
Battery
6/10
Multimedia
6/10
General
| Brand | Samsung |
| Model | C3322 |
| Device Type | FeaturePhone |
| Price in BD | BDT. 6,590 (Official) |
| Release Date | 01 April 2011 |
| Status | Available |
| Camera | 2 MP |
| Display | 2.2 inches (15.0 cm2) |
| Battery | 1000 mAh |
Display
| Display Type | TFT |
| Screen Size | 2.2 inches (15.0 cm2) |
| Resolution | 240x320 px |
Hardware & Software
Software
| Operating System | FeaturePhone |
Memory
| Internal Storage | 45 MB |
| Expandable Memory | Up to 16 GB |
Cameras
Main Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 2 MP, Primary Camera |
| Image Resolution | 1600 x 1200 Pixels |
Design & Build
| Dimensions | 114 x 48 x 13.9 mm (4.49 x 1.89 x 0.55 in) |
| Weight | 89 grams |
| Height | 114 mm |
| Width | 48 mm |
| Thickness | 13.9 mm |
| Colors | Black, La Fleur |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 1000 mAh |
| Placement | Removable |
| Standby | 660 Hours |
| Talk Time | Up to 12 Hours(2G) |
Network
SIM 1
| Technology | 2G |
| SIM Size | Mini |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
SIM 2
| Technology | 2G |
| SIM Size | Mini |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
Connectivity
| Bluetooth | v2.1 |
| USB | microUSB 2.0 |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration, MP3, Ringtones |
| Video | QCIF@15fps |
| Audio Jack | 3.5 mm |
Manufacturer
| First Arrival | 01 April 2011 |
| Manufactured By | Samsung |
| Availability | Available |
| Made By | Korea |
More
| Features | Predictive text input |
Read complete
Samsung C3322 Specifications
Related Products
Samsung C3322 User Review
User Reviews
Write a Review
0
0 Ratings
0 Reviews
Positive
0
Mixed
0
Negative
0