Realme Narzo 50i Specifications
Our Rating
The overall rating is based on review by our experts
6.0
Display
6/10
Hardware & Software
6/10
Cameras
7/10
Design & Build
6/10
Battery
6/10
Multimedia
5/10
General
| Brand | Realme |
| Model | Narzo 50i |
| Device Type | SmartPhone |
| Price in BD | BDT. 12,490 (Official) |
| Release Date | 07 October 2021 |
| Status | Available |
| Camera | 8 MP |
| Display | 6.5 inches (16.51 cm) |
| Processor | Unisoc SC9863A |
| Battery | 5000 mAh |
Display
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 6.5 inches (16.51 cm) |
| Resolution | 720x1600 px (HD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 270 ppi |
| Screen to Body Ratio | 80.82 % |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with waterdrop notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Brightness | 400 nits |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Notch | Waterdrop |
Hardware & Software
Software
| Operating System | Android |
| OS Version | v11 |
| User Interface | Realme UI |
Processor
| Chipset | Unisoc SC9863A |
| CPU | Octa core, 1.6 GHz, Cortex A55 |
| CPU Cores | 8 cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 28 nm |
| GPU | PowerVR GE8322 |
Memory
| Internal Storage | 64 GB |
| Storage Type | eMMC 5.1 |
| Expandable Memory | Up to 256 GB |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 4 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
Cameras
Main Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 8 MP, f/2.0, Primary Camera |
| Sensor | CMOS image sensor |
| Autofocus | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 3264 x 2448 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | 4 x Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) |
| Aperture | f/2.0 |
| Camera Features | Auto Flash, Face detection, Filters, Touch to focus |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 5 MP, f/2.2, Primary Camera |
| Sensor | CMOS |
| Camera Features | Fixed Focus |
| Video Recording | 1280x720 |
| Video FPS | 30 fps |
| Aperture | f/2.2 |
Design & Build
| Dimensions | 165.2 x 76.4 x 8.9 mm (6.50 x 3.01 x 0.35 in) |
| Weight | 195 grams |
| Height | 165.2 mm |
| Width | 76.4 mm |
| Thickness | 8.9 mm |
| Colors | Carbon Black, Mint Green |
| Waterproof | Splash proof |
Battery
| Battery type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 5000 mAh |
| Placement | Non-removable |
Network
SIM 1
| Technology | 2G, 3G, 4G |
| SIM Size | Nano |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | 2G Bands |
| 3G Bands | 3G Bands |
| 4G Bands | 4G Bands |
| 5G Bands | 5G Bands |
| VoLTE | VoLTE |
SIM 2
| 2G Bands | 2G Bands |
| 3G Bands | 3G Bands |
| 4G Bands | 4G Bands |
| 5G Bands | 5G Bands |
| VoLTE | VoLTE |
Sensors & Security
| Fingerprint Sensor | Fingerprint Sensor |
Read complete
Realme Narzo 50i Specifications
Related Products
Realme Narzo 50i User Review
User Reviews
Write a Review
0
0 Ratings
0 Reviews
Positive
0
Mixed
0
Negative
0