Nokia 5130 XpressMusic Specifications
Our Rating
The overall rating is based on review by our experts
5.8
Display
6/10
Hardware & Software
5/10
Cameras
7/10
Design & Build
6/10
Battery
6/10
Multimedia
5/10
General
| Brand | Nokia |
| Model | 5130 XpressMusic |
| Device Type | FeaturePhone |
| Price in BD | BDT. 7,400 (Official) |
| Release Date | 14 February 2009 |
| Status | Available |
| Camera | 2 MP |
| Display | 2 inches (5.08 cm) |
| Battery | 1020 mAh |
Display
| Display Type | TFT |
| Screen Size | 2 inches (5.08 cm) |
| Resolution | 240x320 px |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Pixel Density | 200 ppi |
| Screen to Body Ratio | 24.7% |
Hardware & Software
Software
| Operating System | FeaturePhone |
Memory
| Internal Storage | 30 MB |
| Expandable Memory | Up to 16 GB |
Cameras
Main Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 2 MP, Primary Camera |
| Zoom | Digital Zoom |
| Video Recording | 220x176 |
Design & Build
| Dimensions | 107.5 x 46.7 x 14.80 mm |
| Height | 107.5 mm |
| Width | 46.7 mm |
| Thickness | 14.80 mm |
| Colors | Red, Blue, White Aqua |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Capacity | 1020 mAh |
| Placement | Removable |
| Standby | Up to 288 h |
| Talk Time | Up to 6 h |
| Music Play | Up to 21 h |
Network
SIM 1
| Technology | 2G |
| SIM Size | Mini |
| SIM Slot | Single SIM, GSM |
| 2G Bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 32 |
| EDGE | Class 32 |
Connectivity
| Bluetooth | v2 |
| USB | microUSB 2.0 |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Video | QCIF@15fps |
| Document Reader | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
Manufacturer
| First Arrival | 14 February 2009 |
| Manufactured By | Nokia |
| Availability | Available |
| Made By | Finland |
Read complete
Nokia 5130 XpressMusic Specifications
Related Products
Nokia 5130 XpressMusic User Review
User Reviews
Write a Review
0
0 Ratings
0 Reviews
Positive
0
Mixed
0
Negative
0