Nokia 2700 Classic Specifications
Our Rating
The overall rating is based on review by our experts
5.7
Display
6/10
Hardware & Software
5/10
Cameras
5/10
Design & Build
6/10
Battery
6/10
Multimedia
6/10
General
| Brand | Nokia |
| Model | 2700 Classic |
| Device Type | FeaturePhone |
| Price in BD | BDT. 5,650 (Official) |
| Release Date | 10 July 2009 |
| Status | Available |
| Camera | 2 MP |
| Display | 2 inches (5.08 cm) |
| Battery | 1020 mAh |
Display
| Display Type | TFT |
| Screen Size | 2 inches (5.08 cm) |
| Resolution | 240x320 px |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Pixel Density | 200 ppi |
| Screen to Body Ratio | 24.7 % |
Hardware & Software
Software
| Operating System | FeaturePhone |
Memory
| Internal Storage | 32 MB |
| Expandable Memory | Up to 2 GB |
Cameras
Main Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 2 MP, Primary Camera |
| Video Recording | 320x240 |
Design & Build
| Dimensions | 109.2 x 46 x 14 mm |
| Weight | 85 grams |
| Height | 109.2 mm |
| Width | 46 mm |
| Thickness | 14 mm |
| Colors | Mahogany Red, Frost Gray |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Capacity | 1020 mAh |
| Placement | Removable |
| Standby | Up to 299 h |
| Talk Time | Up to 6 h 25 min |
| Music Play | Up to 12 h |
Network
SIM 1
| Technology | 2G |
| SIM Size | Mini |
| SIM Slot | Single SIM, GSM |
| 2G Bands | GSM 1800 / 900 MHz |
Connectivity
| Bluetooth | v2.0 |
| USB | microUSB 2.0 |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Document Reader | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
Manufacturer
| First Arrival | 10 July 2009 |
| Manufactured By | Nokia |
| Availability | Available |
| Made By | Finland |
Read complete
Nokia 2700 Classic Specifications
Related Products
Nokia 2700 Classic User Review
User Reviews
Write a Review
0
0 Ratings
0 Reviews
Positive
0
Mixed
0
Negative
0