Lava Discover 128 Specifications
Our Rating
The overall rating is based on review by our experts
5.7
Display
6/10
Hardware & Software
6/10
Cameras
5/10
Design & Build
6/10
Battery
6/10
Multimedia
5/10
General
| Brand | Lava |
| Model | Discover 128 |
| Device Type | Smartphone |
| Price in BD | BDT. 15,000 (Official) |
| Release Date | 15 December 2012 |
| Status | Available |
| Camera | 1.3 MP |
| Display | 2.8 inches |
| Battery | 1000 mAh |
Display
| Display Type | TFT |
| Screen Size | 2.8 inches (7.11 cm) |
| Resolution | 240 x 320 px |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Pixel Density | 143 ppi |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Touch Screen | Multi-touch |
Hardware & Software
Software
| Operating System | Android |
| OS Version | v2.3 |
Memory
| Internal Storage | 128 MB |
| Expandable Memory | Up to 16GB |
| RAM | 64 MB |
Cameras
Main Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 1.3 MP, Primary Camera |
Design & Build
| Dimensions | 56.5 x 104 x 14.2 mm |
| Height | 56.5 mm |
| Width | 104 mm |
| Thickness | 14.2 mm |
| Colors | White |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Capacity | 1000 mAh |
| Placement | Removable |
Network
SIM 1
| Technology | 2G |
| SIM Size | Mini |
| SIM Slot | Dual Sim, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
SIM 2
| Technology | 2G |
| SIM Type | Mini |
| SIM Slot | Dual Sim, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
Connectivity
| Bluetooth | v2.1 |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Document Reader | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
Manufacturer
| First Arrival | 15 December 2012 |
| Manufactured By | Lava |
| Availability | Available |
| Made By | India |
Read complete
Lava Discover 128 Specifications
Related Products
Lava Discover 128 User Review
User Reviews
Write a Review
0
0 Ratings
0 Reviews
Positive
0
Mixed
0
Negative
0