Xiaomi Redmi Pad 2 Pro Specifications
General
| Brand | Xiaomi |
| Model | Redmi Pad 2 Pro |
| Device Type | Tablet |
| Price in BD | BDT. 37,999 (Official) |
| Release Date | 03 February 2026 |
| Status | Available |
| Camera | Rear: 8MP / Front: 8MP |
| Display | 12.1 inches (30.73 cm) |
| Processor | Qualcomm SM7635-AC Snapdragon 7s Gen 4 |
| Battery | 12000 mAh |
Display
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 12.1 inches (30.73 cm) |
| Resolution | 1600x2560 px |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Pixel Density | 249 ppi |
| Screen to Body Ratio | 83.5% |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Bezel-less Display | Yes |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Brightness | 600 nits |
| Refresh Rate | 120 Hz |
Hardware & Software
Performance
| Chipset | Qualcomm SM7635-AC Snapdragon 7s Gen 4 |
| CPU | Octa-core (1x2.7 GHz Cortex-A720 & 3x2.4 GHz Cortex-A720 & 4x1.8 GHz Cortex-A520) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 4 nm |
| GPU | Adreno 810 |
Software
| Operating System | Android |
| OS Version | v15 |
| User Interface | HyperOS 2 |
Memory
| Internal Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Expandable Memory | Up to 2 TB |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
Cameras
Main Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 8 MP, f/2.0, Wide Angle, Primary Camera |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 3264 x 2448 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Aperture | f/2.0 |
| Camera Features | Face detection, Touch to focus |
| Video Recording | 1920x1080, 1280x720 |
| Video FPS | 30 fps |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 8 MP, f/2.3, Wide Angle, Primary Camera |
| Video Recording | 1920x1080, 1280x720 |
| Video FPS | 30 fps |
| Aperture | f/2.3 |
Design & Build
| Dimensions | 279.80 x 181.65 x 7.5 mm |
| Build | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| Weight | 610 grams |
| Height | 279.80 mm |
| Width | 181.65 mm |
| Thickness | 7.5 mm |
| Colors | Graphite Gray, Silver, Lavender Purple |
| Waterproof | Splash proof |
| IP Rating | IP53 |
| Ruggedness | Dust proof |
Battery
| Battery type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 12000 mAh |
| Quick Charging | 33W wired, PD3.0, QC3+ |
| Reverse Charging | 27W reverse wired |
| Placement | Non-removable |
| USB Type-C | USB Type-C 2.0 |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax) 5GHz, MIMO |
| Bluetooth | v5.4 |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| Video | 1080p@30fps, 720p@30fps |
| Document Reader | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
Sensors & security
| Face Unlock | Yes |
Manufacturer
| First Arrival | 03 February 2026 |
| Manufactured By | Xiaomi |
| Availability | Available |
| Made By | China |
More
| Sensor | Accelerometer, gyro, proximity (accessories only), compass |