Walton Primo S6 Specifications
General
| Brand | Walton |
| Model | Primo S6 |
| Device Type | Smartphone |
| Price in BD | BDT. 15,590 (Official) |
| Release Date | 20 October 2017 |
| Status | Available |
| Camera | 16 MP |
| Display | 5.2 inches (13.21 cm) |
| Processor | Mediatek MT6737 |
| Battery | 4000 mAh |
Display
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 5.2 inches (13.21 cm) |
| Resolution | 720x1280 px (FULL HD) |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Pixel Density | 282 ppi |
| Screen to Body Ratio | 66.2 % |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen |
| Refresh Rate | 60 Hz |
Hardware & Software
Software
| Operating System | Android |
| OS Version | v7.0 |
Processor
| Chipset | Mediatek MT6737 |
| CPU | Quad core, 1.45 GHz, Cortex A53 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| GPU | Mali-T720 |
Memory
| Internal Storage | 16 GB |
| Expandable Memory | Up to 128 GB |
| RAM | 3 GB |
Cameras
Main Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 16 MP, Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 1600 x 1200 Pixels |
| Settings | Exposure compensation |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting |
| Camera Features | Auto face recognition |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 13 MP, Primary Camera |
| Camera Features | Fixedf ocus |
Design & Build
| Dimensions | 150.4 x 73.5 x 8.8 mm |
| Weight | 166 grams |
| Height | 150.4 mm |
| Width | 73.5 mm |
| Thickness | 8.8 mm |
| Colors | Black, Gold |
Battery
| Battery type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 4000 mAh |
| Placement | Removable |
Network
SIM 1
| Technology | 2G, 3G, 4G |
| SIM Size | Micro |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM/GPRS/EDGE 850/900/1800/1900 MHz |
| 3G Bands | UMTS 900/2100 MHz |
| 4G Bands | LTE FDD 900/1800/2100 MHz) Network Speed GPRS/EDGE/3G/HSPA+/4G |
| VoLTE | Yes |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
| Speed | HSPA, LTE |
SIM 2
| Technology | 2G |
| SIM Size | Micro |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM/GPRS/EDGE 850/900/1800/1900 MHz |
| VoLTE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 4 (802.11 a/b/g/n) |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | Yes with A-GPS |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration, MP3, Ringtones |
| Video | 1080p@30fps |
| Document Reader | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
Sensors & Security
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Finger Sensor Position | Rear-mounted |
| Face Unlock | Yes |
Manufacturer
| First Arrival | 20 October 2017 |
| Manufactured By | Walton |
| Availability | Available |
| Made By | Bangladesh |
More
| Sensor | Accelerometer Sensor |