Walton Primo NX4 Specifications
General
| Brand | Walton |
| Model | Primo NX4 |
| Device Type | Smartphone |
| Price in BD | BDT. 13,990 (Official) |
| Release Date | 01 October 2016 |
| Status | Available |
| Camera | 13 MP |
| Display | 5.5 inches (13.97 cm) |
| Processor | MediaTek MT6595 |
| Battery | 3100 mAh |
Display
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 5.5 inches (13.97 cm) |
| Resolution | 1280x720 px |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v3 |
| Bezel-less Display | Yes with notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Refresh Rate | 30 Hz |
| Notch | Yes |
Hardware & Software
Software
| Operating System | Android |
| OS Version | v6.0 (Marshmallow) |
Processor
| Chipset | MediaTek MT6595 |
| CPU | Octa-core, 2.2 GHz |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 28 nm |
| GPU | PowerVR G6200 |
Memory
| Internal Storage | 32 GB |
| Storage Type | eMMC 4.5 |
| Expandable Memory | Up to 128 GB |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 3 GB |
| RAM Type | LPDDR3 |
Cameras
Main Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 13 MP, Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 2592 x 1944 Pixels |
| Settings | Exposure compensation |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 5 MP, Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
Design & Build
| Dimensions | 154 x 76.8 x 8.8 mm |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic back, plastic frame |
| Weight | 179 grams |
| Height | 154 mm |
| Width | 76.8 mm |
| Thickness | 8.8 mm |
| Colors | Blue, Golden |
Battery
| Battery type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 3100 mAh |
| Placement | Non-removable |
| Talk Time | Up to 24 Hours(3G) |
Network
SIM 1
| Technology | 2G, 3G |
| SIM Size | Nano |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| 3G Bands | UMTS 2100 / 900 MHz |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
| Speed | HSPA |
SIM 2
| Technology | 2G |
| SIM Size | Nano |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| Speed | HSPA |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 4 (802.11 b/g/n) |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Video | 1080p@30fps |
| Document Reader | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
Sensors & Security
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
Manufacturer
| First Arrival | 01 October 2016 |
| Manufactured By | Walton |
| Availability | Available |
| Made By | Bangladesh |
More
| Sensor | Accelerometer |