Walton Primo G8 Specifications
General
| Brand | Walton |
| Model | Primo G8 |
| Device Type | Smartphone |
| Price in BD | BDT. 6,499 (Official) |
| Release Date | 01 January 2018 |
| Status | Available |
| Camera | 8 MP |
| Display | 5.5 inches (13.97 cm) |
| Processor | MediaTek MT6580 |
| Battery | 2700 mAh |
Display
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 5.5 inches (13.97 cm) |
| Resolution | 720x1280 px |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
Hardware & Software
Software
| Operating System | Android |
| OS Version | v7.0 (Nougat) |
Processor
| Chipset | MediaTek MT6580 |
| CPU | Quad-Core 1.3GHz ARM Cortex A7 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| Architecture | 32 bit |
| GPU | ARM Mali-400 MP1 |
Memory
| Internal Storage | 8 GB |
| Expandable Memory | Up to 32 GB |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 1 GB |
Cameras
Main Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 8 MP, Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 2592 x 1944 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), Burst mode, Macro Mode |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 8 MP, Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
Design & Build
| Dimensions | 154 x 77.5 x 8.5 mm |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Weight | 184 grams |
| Height | 154 mm |
| Width | 77.5 mm |
| Thickness | 8.5 mm |
| Colors | Champagne Golden, Black, Silver |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Capacity | 2700 mAh |
| Placement | Non-removable |
Network
SIM 1
| Technology | 2G, 3G |
| SIM Size | Nano |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM/GPRS/EDGE 850/900/1800/1900 MHz |
| 3G Bands | UMTS 900/2100 MHz |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
| Speed | HSPA |
SIM 2
| Technology | 2G |
| SIM Size | Nano |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM/GPRS/EDGE 850/900/1800/1900 MHz |
| Speed | HSPA |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 4 (802.11 b/g/n) |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | Yes with A-GPS |
| Infrared | Yes |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging, microUSB 2.0 |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Video | 1080p@30fps |
| Document Reader | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
Sensors & Security
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Finger Sensor Position | Rear-mounted |
| Face Unlock | Yes |
Manufacturer
| First Arrival | Yes |
| Manufactured By | Walton |
| Availability | Available |
| Made By | Bangladesh |
More
| Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass |