Tecno Pop 2 Specifications
General
| Brand | Tecno |
| Model | Pop 2 |
| Device Type | Smartphone |
| Price in BD | BDT. 5,990 (Official) |
| Release Date | 07 November 2018 |
| Status | Available |
| Camera | 8 MP |
| Display | 5.5 inches |
| Processor | Mediatek MT6580M |
| Battery | 2400 mAh |
Display
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 5.5 inches (13.97 cm) |
| Resolution | 1080x1920 px (HD+) |
| Aspect Ratio | 18:9 |
| Pixel Density | 401 ppi |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Notch | Yes |
Hardware & Software
Software
| Operating System | Android |
| OS Version | v8.1 (Oreo) |
| User Interface | Go Edition |
Processor
| Chipset | Mediatek MT6580M |
| CPU | 1.3 Ghz Quad Core |
| CPU Cores | 4 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 28 nm |
| GPU | Mali-400MP2 |
Memory
| Internal Storage | 8 GB |
| Expandable Memory | Up to 64 GB |
| RAM | 1 GB |
Cameras
Main Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 5 MP Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Settings | Exposure compensation |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting |
| Camera Features | Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Video Recording | 1280x720 |
| Video FPS | 30 fps |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 8 MP, f/2.0, Primary Camera |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Aperture | f/2.0 |
Design & Build
| Dimensions | 149.76 x 72.8 x 9.35 mm |
| Weight | 152 grams |
| Height | 149.76 mm |
| Width | 72.8 mm |
| Thickness | 9.35 mm |
| Colors | Champagne Gold, Midnight Black, City Blue |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 2400 mAh |
| Placement | Removable |
Network
SIM 1
| Technology | 2G, 3G |
| SIM Size | Micro-SIM |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
| Speed | HSPA, LTE |
SIM 2
| Technology | 2G, 3G |
| SIM Size | Micro-SIM |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
| Speed | HSPA, LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 4 (802.11 b/g/n) |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Video | 720p@30fps |
| Audio Jack | 3.5 mm |
Sensors & Security
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
Manufacturer
| First Arrival | 07 November 2018 |
| Manufactured By | Tecno |
| Availability | Available |
| Made By | China |
More
| Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope |