Symphony V140 Specifications
General
| Brand | Symphony |
| Model | V140 |
| Device Type | Smartphone |
| Price in BD | BDT. 5,690 (Official) |
| Release Date | 05 May 2018 |
| Status | Available |
| Camera | 5 MP |
| Display | 5.45 inches |
| Battery | 2500 mAh |
Display
| Display Type | FWVGA |
| Screen Size | 5.45 inches |
| Resolution | 720x1440 px (FULL HD) |
| Pixel Density | 197 ppi |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen |
| Notch | Yes |
Hardware & Software
Software
| Operating System | Android |
| OS Version | v8.1 |
Processor
| CPU | 1.3 GHz |
| CPU Cores | 4 core |
| GPU | Mali 400-MP2 |
Memory
| Internal Storage | 8 GB |
| Expandable Memory | 32 GB |
| RAM | 1 GB |
Cameras
Main Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 5 MP, Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Flash | Yes |
| Image Resolution | 2592 x 1944 Pixels |
| Settings | Exposure compensation |
| Zoom | Digital Zoom |
| Camera Features | Night Mode, Anti-flicker, Face beauty, Display Flash, Google Lens |
| Video Recording | 720p |
| Video FPS | 30 fps |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 5 MP, Primary Camera |
| Video Recording | 720p |
| Video FPS | 30 fps |
Design & Build
| Dimensions | 148 X 72 X 9.1 mm |
| Weight | 169.4 grams |
| Height | 148 mm |
| Width | 72 mm |
| Thickness | 9.1 mm |
| Colors | Gold |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Capacity | 2500 mAh |
| Placement | Removable |
Network
SIM 1
| Technology | 2G, 3G |
| SIM Size | Mini |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| 3G Bands | UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
| Speed | HSPA |
SIM 2
| Technology | 2G, 3G |
| SIM Size | Mini |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| 3G Bands | UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
| Speed | HSPA |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 4 (802.11 b/g/n) |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | Yes with A-GPS |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| USB | microUSB v2.0 |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Video | 720p@30fps |
| Document Reader | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
Sensors & Security
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
Manufacturer
| First Arrival | 05 May 2018 |
| Manufactured By | Symphony |
| Availability | Available |
| Made By | China |
More
| Sensor | G-Sensor, Proximity Sensor, Light Sensor, GPS |